İZMİR ULUSLARARASI MÜLTECİ FİLMLERİ FESTİVALİ

Institut français Izmir – Fransız Kültür Merkezi
03.10.2023
08.10.2023

3-8 Ekim 2023
Institut français Izmir – Fransız Kültür Merkezi
Giriş ücretsiz

3-8 Ekim 2023
Institut français Izmir – Fransız Kültür Merkezi
Giriş ücretsiz

Halkların Köprüsü Derneği tarafından düzenlenen İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali’nin üçüncüsü, 3-8 Ekim 2023 tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor. Festival programında, dünyanın dört bir yanından mülteci hikayelerini sunan kısa, orta ve uzun metrajlı 43 film (kurmaca, belgesel ve animasyon türlerinde) yer alıyor.
Geçmiş festivallerde olduğu gibi, filmlerin yönetmenleri ve oyuncularıyla gerçekleşecek söyleşilerde, filmlerde işlenen konular üzerine derinlemesine tartışmalar yapılacak.
Bu yılki programda, sadece mülteci olmanın değil, aynı zamanda kadın veya LGBTİ+ olarak mültecilerin yaşadığı zorlukları ele alan filmlere de odaklanan bir seçki sunulmaktadır. Politik ve ekonomik nedenlerle göç etmek zorunda kalan insanların hikayelerine odaklanan festivalde ayrıca, Ukrayna İşgali’nin yol açtığı sonuçları ele alan filmler de programda öne çıkmaktadır.
3 Ekim Salı günü saat 19:30’da, Dardenne Kardeşler tarafından yönetilen Fransız yapımı Tori & Lokita filmi gösterilecek.

Detaylı program için tıklayınız.