İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ – KIZ KARDEŞLER

Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi
21.11.2023 - 20:00
22.11.2023 - 20:00

Zorlu PSM Turkcell Platinium Sahnesi

İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ – KIZ KARDEŞLER
21/11-22/11 saat 20:00’de
Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi
130 dakika
13 yaş ve üzeri

İki insanın kurduğu dostluk tarihin ve akıp giden zamanın gaddarlığına karşı koyabilir mi?

Institut français, bu sene, İstanbul Tiyatro Festivaline La Colline Ulusal tiyatrosu tarafından sahneye konan ve büyük yönetmen Wajdi Mouawad’ın yazıp yönettiği “Kız kardeşler” oyunu ile katılıyor.

Gösteri Fransızca, türkçe altyazılı olarak gerçekleşecektir.

Biletler satışta!

La Colline Ulusal Tiyatrosu

 • Annick Bergeron ve Nayla Mouawad’dan ilhamla
 • Yazan, Yöneten: Wajdi Mouawad
 • Sahneleme Asistanı: Alain Roy
 • Dramaturji: Charlotte Farcet
 • Skenografi: Emmanuel Clolus
 • Işık Tasarımı: Éric Champoux, Éric Le Brec’h
 • Kostüm Tasarımı: Emmanuelle Thomas
 • Video Tasarım ve Uygulama: Dominique Daviet, Wajdi Mouawad
 • Müzik: David Drury
 • Müzik Direktörü: Christelle Franca
 • Ses Tasarımı: Michel Maurer
 • Makyaj: Angelo Barsetti
 • Oynayan: Annick Bergeron
 • Dış Sesler: : Annick Bergeron, Christelle Franca, Aimée Mouawad, Wajdi Mouawad

“Wajdi Mouawad kişisel olanı dünyayla birleştirerek yeni ve harika bir kilim dokuyor. Sıkça gülüyoruz ve sürekli duygulanıyoruz.” – Les Echos

“Bu prodüksiyonda her şey kusursuz. Mouawad ağlarını atıp bizi yakalıyor; izleyiciler olarak hoşnut ve gönüllü tutsaklara dönüşüyoruz.” – Huffington Post

20 dile çevrilen oyunları ülkemizde de sıklıkla sahnelenen Wajdi Mouawad, yazıp yönettiği “Domestik” serisinin ilk oyunu Yalnız’da kendisi oynamış ve 2017’de konuk olduğu festivalde İstanbullu izleyicilerin gönlünü fethetmişti. Mouawad serinin ikinci oyunu Kız Kardeşler’de sahneyi Kanadalı bir ustaya, Annick Bergeron’a bırakıyor.

“Bergeron’un oyunculuğu nefes kesici, kusursuz, incelikle yontulmuş, dokunaklı; tüm karakterlere tam bir netlikle hayat veriyor. Minimalist ve sürekli değişen sahneleme ise özellikle projeksiyon kullanımından yararlanarak diğer her şeyi mükemmel biçimde sağlıyor. Her bir öğe müthiş bir etkiyle yerini buluyor ve sonuç olarak ortaya dokunaklı, düşündürücü ve özgün bir iş çıkıyor.” – The Literary

Biri Batı’nın güvenli Kanada’sından diğeri ise iç savaşla parçalanmış Lübnan’dan gelen iki kadının yollarının kesiştiği tarumar haldeki bir otel odasında kurdukları dostluğu anlatan tek kişilik bu oyunda Annick Bergeron her iki kadına ve birkaç da yan karaktere tek başına hayat verirken Mouawad çeşitli materyaller, imgeler, sesler ve nesnelerden çoksesli, evrensel bir anlatı yaratıyor.

“Bu hikâye hepimizden bahsediyor.” – Ouest-France

Ünlü yönetmenin, ablası Nayla Mouawad ve uzun yıllardır işbirliği yaptığı Bergeron’dan ilham alarak yazdığı Kız Kardeşler bir kar fırtınası ve bir şarkı ile açılıyor. Alanında son derece başarılı bir avukat olan Geneviève hayatında yokluğunu çektiği ama henüz adlandıramadığı şeylerin farkına varmaya başlarken yıllardır özenle koruduğu duygusal mekanizması da dağılmaktadır. Ne kadar önemsiz ve gülünç bir nedenden de olsa bardağı taşıracak o son damla ise kalacağı otel odasında kendisini beklemektedir. Sigorta eksperi Layla ile Geneviève’in karşılaşması da bu otel odasında gerçekleşir. İki kadının kurduğu beklenmedik yakınlık onları kendilerinden daha büyük bir tarihin parçası yapacak ve akıp giden zamanın gaddarlığına meydan okuyacaktır.

“Mouawad izleyicinin arzularıyla oynuyor ve her zaman kazanıyor.” – La Terrasse

Özellikle siyasi içerikli oyunlarıyla tanınan Wajdi Mouwad, Şövalyelik Nişanı ve Molière Ödülü dâhil sayısız ödül sahibi. 1968 doğumlu yazar, yönetmen ve oyuncu, çocukluğunu Lübnan’da, delikanlılığını Fransa’da ve gençlik yıllarını Kanada’da geçirdikten sonra tekrar Fransa’ya yerleşti. Mouawad 2016’dan bu yana La Colline Ulusal Tiyatrosu’nun direktörü.