İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması

Notre-Dame de Sion Lisesi
07.03.2020
14.03.2020

İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması’nın hedefi, dünyanın dört bir yanından seçilmiş olan, uluslararası düzeydeki profesyonel müzisyenleri bir araya getirmek ve tanıtmaktır.

İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması’nın hedefi, dünyanın dört bir yanından seçilmiş olan, uluslararası düzeydeki profesyonel müzisyenleri bir araya getirmek ve tanıtmaktır. Bu misyon; sanatçılara, müziklerini geliştirmelerini sağlayacak bir paylaşım mekânı sunmak, onların; dinleyiciler, müzisyenler ve uluslararası üne sahip konser sanatçılarından oluşan jüriyle buluşmalarını sağlamak arzusuyla yola çıkmıştır.
2015’ten itibaren başkanı dünyaca ünlü piyanist ve orkestra şefi Vahan Mardirossian İstanbul Orchestra’Sion’nın – Uluslararası Piyano Yarışması, genç müzisyenlerin kariyerinde önemli bir aşama olmayı arzu etmekte ve yıllar içerisinde Türkiye’de, Akdeniz Bölgesi’nde ve giderek dünya çapında öneme sahip, bir müzik etkinliği olmayı hedeflemektedir.
İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması 2013’ten beri Alink-Algerich Vakfının ve 2017’den beri Dünya Uluslararası Müzik Yarışmaları Federasyonunun üyelerinden biridir.
Ayrıca Yarışma Organizasyon Komitesi, 2013 yılında düzenlenen yarışmanın jüri üyesi, Öğrenci Jürisi yöneticisi ve Başkanı, 2015’ten beri yarışmanın Fransa’daki danışmanı piyanist ve besteci Franck Ciup’un uzmanlığında çalışmaktadır.
Yarışma sınavları, İstanbul’un şehir merkezinde bulunan Notre Dame de Sion Lisesinin konser salonu’nda gerçekleştirilecektir. Adayların ön seçimi DVD ya da görsel-işitsel dosya üzerinden yapılacaktır. Yarışma halka açık dört ayrı sınavdan oluşacaktır. Finalde adaylara, orkestra şefi ve jüri başkanı Vahan Mardirossian yönetimindeki Orchestra’Sion orkestrası eşlik edecektir. Tüm ödüller yarışmanın kapanışı vesilesiyle Cemal Reşit Rey konser salonunda düzenlenecek bir gala gecesinde verilecektir.
Kasım 2020’de video kayıtları üzerinden gerçekleşecek bir ön elemenin ardından seçilen genç piyanistler, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi tarafından düzenlenen yarışmanın sınavlarına katılmak üzere dünyanın dört bir yanından gelecekler. Mesleki yaşamları açısından önemli bir aşama olan İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması, aynı zamanda Notre-Dame de Sion Fransız Lisesinde sanat ve müzik yaşamının çok önemli bir olayını temsil ediyor.

 

Yarışma programı:

NOTRE-DAME DE SİON LİSESİ’NDE
BİRİNCİ AŞAMA:
07 Mart 2020 Cumartesi
08 Mart 2020 Pazar
09 Mart 2020 Pazartesi
İKİNCİ AŞAMA:
10 Mart 2020 Salı
11 Mart 2020 Çarşamba
ÜÇÜNCÜ AŞAMA:
12 Mart 2020 Perşembe

ORKESTRA İLE FİNAL:
13 Mart 2020 Cuma