FİLM GÖSTERİMİ ve Sohbet: CUMHURİYET ANKARA’SI

IFT, Konrad Adenauer Cad. No 30, Yıldız
31.10.2023 - 19.30

Fransızca ve Türkçe

Başkentin yüzüncü yılı kutlamaları ve “Ankara: Değişmekte Olan Kentte Esnaflar” sergisi kapsamında, Institut français Türkiye, IFEA iş birliğiyle sizleri Ankara’nın kentleşmesi üzerine bir gösterime ve ardından bir tartışmaya davet ediyor.

  • 31 Ekim 2023 Salı, 19.30
  • Film Fransızca ve Türkçe altyazılı
  • Giriş ücretsiz, katılım için kayıt zorunlu

Film: Cumhuriyet Ankara’sı
53’2023 | Fransızca ve Türkça altyazılı | Yönetmen: Mina Saidi-Shahrouz | Gülçin Erdi katkısıyla | Görsel: Ehsan Amidian | Montaj: Amam Fouladvand | Prodüksyon: RELIEF

Destekçiler: IFEA (Institut Français d’Études Anatoliennes) / Institut Français d’Ankara/ ANR SPACEPOL

ÖZET
Gülçin ERDİ koordinatörlüğünde ANR SPACEPOL (SPACE AND POLITICS IN THE CAPITAL CITY) araştırmacılarının çalışmalarına dayanan, Ankara’nın, temsillerinin ve kentsel dönüşümlerinin bir portresi.

Konuşmacılar:

Mina Saidi-Shahrouz, Gülçin Erdi, Filiz Yenişehirlioğlu ve Zeki Kamil Ülkenli.

Mina Saidi-Shahrouz

Mina SAIDI SHAHROUZ belgesel yönetmenidir. Gülçin ERDİ yönetimindeki ANR SAPACEPOL araştırma ekibinde yer almaktadır.
Üç orta metrajlı film de dahil olmak üzere çok sayıda film yönetti: “Nayère les chants de liberté”, “ Lettre au Ministre ” ve “ Les derniers jours aux Miroirs ”. 2010’dan bu yana École Nationale Supérieure d’Architecture Paris la Villette’de sinema dersleri veriyor ve LAVUE-CNRS Mimarlık ve Antropoloji laboratuvarında araştırmacı olarak görev yapıyor. Aynı zamanda çeşitli sanatçı ve film yapımcıları kolektiflerine katılmaktadır.

Gülçin Erdi

Prof.Dr. Gülçin ERDİ, Fransa Bilimsel Araştırmalar Merkezi’nde (CNRS) sosyolog araştırmaci olarak görevlidir ve İstanbul’daki Fransiz Anadolu Araştırmaları Enstitüsü’nde çalışmaktadır. ‘Başkentlerde Mekan ve Siyaset’ başlıklı araştırma programını (SPACEPOL / spacepol.hypotheses.org) yönetmekte ve Ankara, Abu Dabi, Astana, Kahire, Moskova ve Tahran olmak üzere altı başkentte araştırmacılardan oluşan bir ekibi koordine etmektedir. Daha önce Tours Üniversitesi ve Tours sehrinde bulunan  Pôle des Arts Urbains’de “Oaxaca’da Street Art: ASARO (Meksika) 2006-2010” sergisinin küratörlüğünü yapmıştır. Kent hakkı, kentsel vatandaşlık, mekânın sembolik ve politik üretimi ve metropollerde gündelik yaşam temaları üzerine çalışmaktadır. Yayınları arasında Y. Şentürk ile birlikte hazırladığı ve Palgrave tarafından yayımlanan Identity, Justice and Resistance in the Neoliberal City (2017) yer almaktadır.

Filiz Yenişehirlioğlu

(Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Öğrt. üyesi, Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü)

Prof. Dr. Filiz Çalışlar Yenişehirlioğlu ,2013 yılından beri  Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat  Tarihi Bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Ankara’da bulunan Koç Üniversitesi, Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin de Direktörüdür. Daha önceleri Başkent Üniversitesinde Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi kurucu dekanlığını  yapmış ondan önce de  ve uzun yıllar Hacettepe Üniversitesi  Sanat Tarihi Bölümünde çalışmıştır. 1968-1975  yılları arasında Paris- Sorbonne( ParisIV) Üniversitesinde Sanat Tarihi ve Arkeoloji dalında Lisans , Yüksek Lisans  yapmış 1981 yılında da Devlet Doktorasını  tamamlamıştır.İstanbul Büyük Şehir Belediyesine bağlı olarak Tekfur Sarayı Müzesini 2019 yılında kurmuştur. Osmanlı Sanatı , Mimarisi, Kentleri  ve Arkeolojisi üzerine dersler vermiştir  ve bu konuda uluslararası ve ulusal yayınları bulunmaktadır. Fransız Kültür Bakanlığı Şövalye Nişanı ile İtalyan ,Adelaid Ristori Başarılı Kadın ödüllerine sahiptir.

Dr. Zeki Kamil Ülkenli

1966 yılında Münih’de doğdu. Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi’nin ardından ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama bölümününden 1988 yılında Şehir Plancısı olarak mezun oldu. Aynı bölümden Bölge Planlama ve Doktora derecelerini alan Ülkenli, 1988 – 1992 arasında bölümde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Aynı dönemde yürütücülüğünü Prof. Dr. Raci Bademli’nin yaptığı ULUS Tarihi Kent Merkezi Planlama projesi ekibinde görev aldı. Şehir Plancısı olarak Ankara ve diğer şehirlerde birçok kentsel tasarım – geliştirme, ulaşım planlama projelerinde görev alan Ülkenli; Metropol İmar AŞ ve Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Dairesinde koordinatör olarak bulundu.
Şehir Planlama, Kentsel Tasarım ve İdari İlimler alanlarında teorik ve stüdyo tasarım derslerine yarı zamanlı olarak 1989 yılından beri ODTU, Bilkent ve Atılım üniversiteleri Mimarlık fakültelerinde devam etmiştir.2016 Bahar öğretim yılından beri TED Üniversitesi tam zamanlı öğretim üyesidir.