Gaziantep | 10. Zeugma Film Festivali: Kayıp Ruhlar

Gaziantep Forum AVM Paribu Cineverse salonlarında
29.11.2023
03.12.2023

GAZİANTEP

Institut français Ankara 29 Kasım – 3 Aralık arası Gaziantep‘te gerçekleşecek olan, Kırkayak Kültür tarafından düzenlenen, 10. Zeugma Film Festivali Fransız yönetmen Garance Le Caisne ve Stéphane Malterre’in “Kayıp Ruhlar/Les âmes perdues” filmi ile katılmaktadır.

Zeugma Film Festivali

“Birlikte Yaşamak Mümkün” diyerek, toplumun farklı kesimleri arasındaki gönüllü temas alanlarını genişletmeyi amaçlayan çalışmalar yapan Kırkayak Kültür, Pandemi ve 6 Şubat Depreminin yıkıcı etkileri sonrasında dayanışmayı güçlendirecek bir seçkiyle sinema izleyicisinin karşısına çıkıyor.

29 Kasım Çarşamba günü, açılışını Aki Kaurismaki‘nin son filmi Sararmış Yapraklar filmiyle yapacak olan festival, 3 Aralık Pazar gününe kadar Türkiye ve Dünya sinemasından, uzun metraj, belgesel ve kısa filmlerden oluşan bir seçki sunacak.

Festivalin bu yılki gösterimleri Gaziantep Forum AVM Paribu Cineverse salonlarında yapılacak.

Program ile ilgili detaylar için takipte kalınız.

Kayıp Ruhlar

Gösterim 30 Kasım Perşembe, 18.00
Yönetmen: Garance Le Caisne ve Stéphane Malterre
2023 | Belgesel | 204dk | Film dili Fransızca/Arapça, Türkçe altyazılı

Özet

2014 yılında Sezar kod adlı gizemli bir asker kaçağı, işkence altında ölen Suriye rejimi kurbanlarının on binlerce fotoğrafını sızdırdı. İşkence kurbanları unutulmaya başlanırken ve binlerce sivil kaybolurken, aileleri, avukatları ve küçük bir aktivist grubu Avrupa mahkemelerinde şikayette bulunmaya çalışıyor. Bu film, Beşar Esad yönetiminin en üst düzey yetkililerine yönelik insanlığa karşı suç işlemekten tutuklama emri çıkarılmasına yol açacağını ve soruşturmaların ve prosedürlerin dönemeçlerini anlatıyor.