FRANSIZCA GÜZEL TELAFFUZ YARIŞMASI

Institut français Izmir
06.04.2023

Frankofoni Baharı çerçevesinde

Guillaume Apollinaire kaligramları

6 Nisan 2023’te, Institut français İzmir tarafından organize edilmektedir.

Yer: Sinema salonunda :

Saat: 17:30’dan itibaren

Yarışma başlangıcı saati: 18:00

 

2023 Frankofoni ayı vesilesiyle Fransızca dilinin şiir aracılığıyla hitabı bir kez daha onurlandırılacaktır. Hafıza, konuşma ve hitap biçimi juri üyelerini ikna etmenin ve bu güzel telaffuz yarışmasının ödülünü almanın anahtarı olacaktır.

Bu etkinliğin merkezinde Fransızca’nın sözlü ifadesi yatmaktadır. Ama yalnızca bununla da sınırlı değil! Ezbere okunacak tüm şiirler Guillaume Apollinaire’in kaligramlarından oluşmaktadır. Bu Fransız şairin şaşırtıcı eserlerine daha önce hiç göz attınız mı? Kişisel yorumunuzu şiirsel melodilerle nasıl sunarsınız? Bu yarışmaya katılmanın tüm püf noktası bu soruların cevabında yatmakta.

Yarışma Ege Bölgesi’ndeki lise ve üniversitede Fransızca öğrenen tüm öğrencilere ve Institut français İzmir’e gelen herkese açıktır.

Önceden belirlenmiş ve katılımcıların öğrenecekleri şekilde düzenlenen bir kaligram listemiz mevcut. Seviyenize uygun en çok hoşunuza giden kaligramı aşağıdaki listelerden seçin ve kaydınızı jules.faure@etu.uca.fr adresinden oluşturun. Yerlerimiz sınırlıdır! (NB : Kayıt için isim, soyisim, Fransızca seviyeniz, telefon numaranız, şehriniz ve seçilen kaligram eserinin adı gereklidir). 

Seviye A1 Seviye A2 Seviye B1 Seviye B2 ve üstü

 

Yarışma demek ödül demek. Jürinin en çok dikkatini çeken üç katılımcıya ödüllerimiz olacaktır.

Birinci ödül: Au son du FLE işbirliğiyle, kazanana fonetik uzmanı düzeltici ve fonetik entegrasyonun fiil-tonal yönetimini kullanmada uzman Michel Billières ile iki saatlik özel telaffuz dersi verilecektir.

İkinci ve üçüncü ödüller: Kazananlar sırasıyla 2 saat ve 1 saat anadili Fransızca olan Fransızca öğretmeni Madame Magali Cuhadar ile özel dersle ödüllendirileceklerdir.

Yarışma kurallarıyla ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.