FRANSIZ-TÜRK ŞİİR GÜNÜ

Institut français İzmir Kütüphanesi
26.03.2022

Fransız-Türk şiir günü etkinlikleri

26 Mart Cumartesi 2022

Institut français İzmir, sizlere “Şairler Baharı” etkinlikleri çerçevesinde, şiir yazma atölyesi ve ardından Fransız-Türk şiir günü sunmaktadır.

Şiir yazma atölyesi şairler Benoît Vitse ve Deniz Dağdelen tarafından yönetilecektir. B1 seviyesinden itibaren Fransızca konuşan şiir severlere yöneliktir. Katılımcıların önceden kayıt yaptırma zorunluluğu vardır.

Akşamüstü, şairlerle birlikte Fransızca ve Türkçe şiirlerin çapraz okumaları ve şiir üzerine söyleşiler gerçekleşecektir.

 

Program

14:00 – 16:00 : Şiir yazma atölyesi (kayıt zorunludur)

18:30 – 20:00 : Fransız-Türk şiir okumaları ve söyleşiler

Etkinlik Institut français İzmir Kütüphanesinde gerçekleşecektir, yerler sınırlı olup, kayıt zorunludur: mediatheque.izmir@ifturquie.org

 

Konuklar :

 

Benoît Vitse: Çok yönlü bir sanatçı olup, şair Benoît Vitse birçok hayat yaşadı. “Vitse Side Story” adında orijinal bir gösterinin kurucusudur, önce Oise ve ardından Somme bölgesinde La Compagnie Guillaume Cale’in yönetmeni, Romanya’daki Institut français’nin direktörü, Ukrayna’daki Institut français Kiev’in direktörü, Jassy Avrupa Yaratılış Merkezinin (Romanya) direktörü ve son olarak La Compagnie Cassini’nin direktörü.
Deniz Dağdelen Düzgün: Moderatör, şair, çevirmen ve Dactylo Méditerranéen’nin web sitesinin kurucusu.