FRANSA’NIN SINIR TANIMAYAN PALYAÇOLAR

Mardin, Adiyaman, Gaziantep
21.10.2023
05.11.2023

Mardin, Adıyaman, Gaziantep

Sınır Tanımayan Palyaçolar, Fransa’da ve dünyanın her yerinde, insani krizlerin mağdurlarına veya büyük yoksulluk durumlarında başta çocuklar olmak üzere toplumlara psikososyal destek sağlamak için eğlence ve gösteri yoluyla müdahale eden uluslararası dayanışmanın sanatsal bir derneğidir.

Bu çerçevede, Institut français Türkiye/Ankara, 21 Ekim – 5 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında Fransa’dan Sınır Tanımayan Palyaçolar derneğinden iki eğitmen Doriane Moretus ve Julien Gigault’u Sirkhane derneğinden gençlere palyaço atölyeleri düzenlemek için davet ediyor. Etkinlik, Mardin’den sonra 6 Şubat 2023 depreminden etkilenen iki şehri olan Adıyaman ve Gaziantep’i gezecek bir gösteriyle sonuçlanacak.

clowns-sans-frontieres-france 

Sirkhane/Mardin

STP’ların eğitmenleri tarafından verilen eğitimin katılımcıları Sirkhane Sosyal Sirk Okulu’nun genç, yetenekli, enerjik gönüllülerinden oluşan “Sirk Kahramanları”dır. Sirkhane ekibi, Suriye ve Türkiye’den yaşları 17-21 arasında değişen yaklaşık 10 genç kız ve erkek çocuktan oluşuyor.

Çocukluklarından beri Sirkhane’de sirk sanatını öğrenen bu gençler, artık zor durumdaki çocuklara sirk eğitimi veriyor, zor durumdaki bu çocuklar yıl boyu sirk gösterileri yapıyor. Bu grupta sirk gösterilerini çok ileri düzeyde sunan gençler yer alıyor. Hokkabazlık, akrobasi, dans ve uzun bacaklı yürüyüş gibi farklı sirk becerileri vardır.

heryerdesanat

Sınır Tanımayan Palyaçolar ekibi:

Doriane Moretus

Belçika kökenli Doriane Moretus, Jacques Lecoq okulunda tiyatro eğitimi almak için Paris’e yerlşeti. 30 yılı aşkın süredir profesyonel olan sanatçı, şimdi sokak ve kapalı mekan gösterilerinin, fanfar ve sirk topluluklarının direktörlüğünü yapıyor.
Aynı zamanda tiyatro oyuncusu, hastanelerde palyaçoluk, Rire Médecin için eğitmen ve palyaçoluk staj kursları yürütüyor.
Çeşitli görevler için sanat yönetmeni: Hindistan, Filipinler, Tanzanya, Filistin (Filistin sirk okuluyla işbirliği içinde).
Mülteci kamplarında, çocuk hapishanelerinde, yetimhanelerde, gecekondu mahallelerinde, sokak çocuklarıyla vb. çalışıyor.

Julien Gigault

Yaklaşık yirmi yıldır profesyonel palyaço sanatçısı. Julien, faaliyetlerini teatral doğaçlama, sokak tiyatrosu ve tiyatro oyunları veya eğitici yazılar yazmak ile arasında paylaşıyor. Kendisi aynı zamanda bir hastane palyaçosu, palyaço oyunu öğretmeni ve pediatrik palyaçoların eğitmenidir.