FRANKOFONİ: FRANKOFON FİLM GÜNLERİ

Çağdaş Sanatlar Merkezi, Kennedy Cad. No 4 / KAVAKLIDERE
25.03.2017 - 05:00

Frankofoni Haftası etkinlikler çerçevesinde.

23 – 25  Mart 2017 arası

FRANKOFON FİLM GÜNLERİ
Kanada, Belçika, Avusturya, Lüksemburg, İsviçvre ve Fas Büyükelçiliklerin katkılarıyla, Fransız Kültür Merkezi 3 gün sürecek olan frankofon filmler gösterisi sunmaktadır.

Frankofoni Haftası etkinlikler çerçevesinde.

23 – 25  Mart 2017 arası

FRANKOFON FİLM GÜNLERİ

Kanada, Belçika, Avusturya, Lüksemburg, İsviçvre ve Fas Büyükelçiliklerin katkılarıyla, Fransız Kültür Merkezi 3 gün sürecek olan frankofon filmler gösterisi sunmaktadır.

 • Tüm filmler türkçe altyazılıdır
 • Katılım serbesttir
 • Yer: Çağdaş Sanatlar Merkezi

Program:

1/ 23 Mart Perşembe, 17.00

« Rebelle » (Kanada) 90dk, yönetmen Kim Nguyen

 • Oyuncular:  Rachel Mwanza, Alain Lino Mic Eli Bastien, Serge Kanyinda
 • Tür: Dram

Genç bir kız olan Komona karnındaki çocuğa , Afrika’nın merkezinde bulunan bir ülkede muhalif kuvvetlerle savaşmak zorunda kaldığı hayatının hikayesini anlatmaktadır.Ona yardım eden tek kişi 15 yaşında bir büyücü olan ve onunla evlenmek isteyen bir çocuktur. Birlikte geçirdikleri ayların sonunda , Komona ve büyücü birbirlerine aşık olurlar. Aşklarını yaşamak ve barışı bulmak için kaçmaya karar verirler…

Filmin öyküsü 21. yüzyılda Afrika’da anlatılan bir hikayeye dayanıyor ve büyü, güzellik ve şiddetin içinde kalmış iki ruh beyazperdeye taşınıyor.

Canada150

2/ 23 Mart Perşembe, 19.00

« Tous les chats sont gris » (Belçika) 90dk, yönetmen Savina Dellicourt

 • Oyuncular: Manon Capelle, Bouli Lanners, Anne Coesens
 • Tür: Dram

Paul 43 yaşında. Özel dedektif ve bekardır. Dorothy 16 yaşına basmak üzere. Kimlik krizi yaşamaktadır. Brüksel’de muhafazakar bir çevrede yaşamaktadır. İkisini bağlayan tek şey, Paul, Dorothy’nin biyolojik babası olduğudur. Yıllar boyunca bu sırla yaşamıştır, ve, sevgiyle, Dorothy’yi uzaktan izlemiştir, ona yaklaşmaya hiç cesaret edemeden… Dorothy bir gün onun kapısını çalmaya karar vermeseydi, belki de hiç konuşmayacaklardı. Onun dedektif çalışmaları hakkında  birşeyler duymuş ve onları biyolojik babasını bulmak için kullanmak istiyor.

b3 b2 b1

3/ 24 Mart Cuma, 16.30

« Atmen » (Avusturya) 93dk, yönetmen Karl Markovics

 • Oyuncular: Thomas Schubert, Karin Lischka, Gerhard Liebmann
 • Tür: Drame

Roman Koglar 19 yaşında bir genç. 14 yaşında iken bir kavgada aynı yaşlardaki bir gencin ölümüne sebep olduğu için, 5 yıldır hapishanesinde mahkumdur. Çocukken annesi tarafından terk edilmiş olan Roman, şartlı tahliye için bir iş bulması gerekmetedir. Bir gazetede Viyana Belediyesinin Cenaze Defini’nin iş ilanını görür. Ceza evindeki gözetim memurunun tavsiyelerine inat, Roman cenazeci olarak işe başlar. Cesetlere karşı olan ürkekliğinin yanı sıra üstü Rudolf Kienast’in ona karşı olan ezici tutumu ile karşı karşıya kalır. Günün birinde, Roman ve içinde bulunduğu ekibe Kaiser-Franz-Josef hastanesinden bir ceseti mezarlığa götürme işi gelir. Kadının soyadı, Roman’ınki ile aynıdır. Bu sebepten dolayı Roman annesi olduğunu düşünür. Sonradan cesedin annesine ait olmadığı anlaşılsa da, Roman bu olayla birlikte annesini aramaya başlar.

ÖB_Ankara_en

4/ 24 Mart Cuma, 18.30

« Demain après la guerre » (Lüksemburg) 106dk, yönetmen Christophe Wagner

 • 2016 En İyi Yönetmenlik Frankofon Ödülü
 • Oyuncular: Luc Schiltz, Fabienne Hollwege, Jules Werner

Yıl 1945. Jules Fransız makilerinde savaştıktan sonra evine döner. Dört yıl süren savaştan dolayı yerle bir olan bir ülkede hayatını tekrar kurmaya çalışır. Bir gün sevgilisi/nişanlısı yanında çalıştığı Alman çiftçi aile ile birlikte öldürülür. Bunun üzerine Jules polis soruşturmasına jandarma olarak dahil olur. Ancak gerçekleri ararken işgal yılları sırasında gizli kalmış olan olayların ortaya çıkmaması için de çaba sarf etmesi gerekecektir.

GDL_AMB_Turqie

 

5/ 25 Mart Cumartesi, 14.30

« Ma vie de courgette » (İsviçre) 66dk, yönetmen Claude Barras

 • Oyuncular: Gaspard Schlatter, Sixtine Murat, Paulin Jaccoud, Michel Vuillermoz
 • Tür: Animasyon, Dram

Kabakçık, ilginç bir takma ad olabilir, ama aniden ölmüş annenizin taktığı ad olunca önemsiyorsunuz. Geldiği yetimhanede, Kabakçık kendisi gibi sert görünüşlü ama yüreği yumuşacık çocuklarla tanışacak. Arkadaş grubunun olması, hayattan konuşmak ve şakalaşmak, keşfedecek çok şey var. Ve hatta mutlu olmayı öğrenmek!

IST_CMYK_hoch_pos_EN

 

6/ 25 Mart Cumartesi, 17.00

« Rock the Casbah » (Fas) 95dk, yönetmen Laïla Marrachi

 • Oyuncular:  Morjana Alaoui, Nadine Labaki, Lubna Azabal
 • Tür: dramatik komedi

Tanca’da bir yaz mevsimi. Babalarının ölümünün ardından, Müslüman geleneğine uygun olarak, aile, baba evinde anıları tazelemek ve babanın ölüm acısını paylaşmak üzere 3 günlüğüne bir araya gelir. Plajlar, mayolar cillabaları giymek, herkesi bir araya getirmek ve eve cenaze havası kazandırmak üzere terk edilir.  Baba, ardında sadece kadınlar bıraktığından duygu seli doruktadır. Herşey kızların en küçüğü olan ve hayatını hep uzakta geçiren Sofia’nın gelmesiyle alt üst olur. Amerikan dizilerinde yalnızca terörist rollerini oynayan aktris, New York’ta geçirdiği uzun yılların ardından geri dönmüştür. Dönüşü, kız kardeşleriyle olan hesabını görmesine ve baba tarafından kurulan düzeni yıkmasına vasıta olacaktır. Gülüşler ve gözyaşları arasında, toplu bir histeri hali bu kadınların her birini kendini keşfe yönlendirecek …

maroc

6/ 25 Mart Cumartesi, 19.00

« Tristesse club » (Fransa) 90dk, yönetmen Vincent Mariette

 • Oyunuclar: Ludivine Sagnier, Laurent Lafitte, Vincent Macaigne
 • Tür: dramatik komedi

Iki kardeş Léon ve Bruno babalarının cenazesi için memleketlerine gelirler. Geldiklerinde Chloé adında garip bir kızın dışında hiçbir şey bulamazlar. Bu kişi kendilerinin üvey kız kardeşleri olduğunu idda eder. Bu açıklama ile panik olan iki kardeş daha fazla bilgi edinmeye çalışırlar. Böylece kendilerini sırlarla dolu maceralı bir hikayenin içinde bulurlar.

logoAmb-TurquieCMJN

 

 

 

çankaya logo yeni son

Francophonie_logo