FOTOĞRAF SERGİSİ – GEORGES PIERRE’İN GÖZÜNDEN GODARD

Institut français sergi salonunda
02.10.2023
09.12.2023

İstiklal cad. No:4
Taksim/Beyoğlu

FOTOĞRAF SERGİSİ – “GEORGES PIERRE’İN GÖZÜNDEN GODARD”
02/10-09/12
Institut français – Sinematek Sinema Evi

Institut français Türkiye ve Sinematek/Sinema Evi, Jean-Luc Godard’a adanmış retrospektife paralel olarak Godard’ın filmlerinden ortaya çıkan bazı muhteşem kareleri sizlerle buluşturmak için bir araya geliyor. Fransız Yeni Dalga akımının merkezi figürü ve 7. sanat tarihinin en dikkat çekici isimlerinden biri olan Godard, geleneksel sinemanın sınırlarını zorlamasıyla tanınmaktadır.

Georges Pierre sinema dünyasının ve özellikle de Yeni Dalga yönetmenlerinin en önemli fotoğrafçılarından biridir. Fotoğrafçı sahne arkasında olup bitenleri belgelemek ve türünün devrimlerinden biri hâline gelen Yeni Dalga’ya tanıklık etmek için hazırlık odalarını ve film setlerini arşınlamışlardır.

Georges Pierre çok ödüllü bir sinema fotoğrafçısıdır. Sinemadaki kariyerine oyuncu olarak başlamış, ama “Elle” dergisi ondan film çekimlerini “dizi” hâlin­de ölümsüzleştirmesini istediğinde fotoğraf tutkusu ekranda olma arzusunun önüne geçmiştir. Yeni Dalga’nın en büyük filmlerinin en doğal anlarını ve özgün­lüğünü mükemmel bir şekilde fotoğraflamıştır. Bu dönemin yaratıcı ve yenilikçi ruhuna tanıklık eden sayısız fotoğrafı, Jean-Luc Godard’ın eserlerine ve onun sinemanın geleneksel kurallarına nasıl karşı çıktığına ışık tutar.

Sergi aynı zamanda set fotoğrafçılarının rolüne de vurgu yapar. Film sahnele­rinin dışında çekilmelerine rağmen fotoğrafları, filmin ruhunu tek bir karede aktarmayı başarır. Dijital teknolojinin olmadığı bir dönemde set fotoğrafçıları, sadece çekimleri belgelemekle kalmayıp filmin tanıtımı için de görüntüler üre­terek önemli bir rol oynarlar. Georges Pierre, Fransız sinemacıların bir kuşağına damgasını vuran efsanevi fotoğrafların yaratıcısıdır.

Jean-Luc Godard (1930-2022)

Godard bir sinema tutkunuydu, aynı zamanda eleştirmen, yazar, provokatör, ideolog ve devrimci, setlerin gerilla reisi; hayranlarından biri olan Susan
Sontag’ın dediği gibi “bilinçli bir sinema imhacısı”. Yıllardır sayısız alıntıya kaynak olmuş aforizmalar yağdırmış bir sinemacı: “Bir film yapmak için tek ihtiyacınız bir kız ve bir silahtır”, “Sinema saniyede 24 karelik gerçektir”, “Her hikayenin bir başı, bir ortası ve bir sonu olmalıdır ama mutlaka bu sırayla olması gerekmez”… Son 50 yılın öne çıkan sinemacılarına baktığımızda ondan etkilenmemiş birinden sözetmek zordur. Geçtiğimiz yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olarak toplumsal kültür üzerinde büyük bir etki yaratmıştır.

Sergi 2 Ekim-9 Aralık tarihleri arasında ziyarete açıktır.

Institut français:
Pazartesinden cumartesine: 10:00-18:00

Sinematek/Sinema Evi:
Pazartesi hariç hafta içi: 10:00 – 20:00
Hafta sonu: 10:00 – 18.30

Giriş serbesttir, ziyaret ücretsizdir.