SERGİ: YOLCULUĞA DAVET

Cermodern, Altınsoy Cad. No:3 - Sıhhıye, Ankara
26.08.2022
02.10.2022

SERGİ

YOLCULUĞA DAVET, sanatçı Mathieu Forget

Fotoğraf Sergisi

Mathieu Forget nam-ı diğer Forgetmat, hem dansçı, performans sanatçısı hem de fotoğrafçı, kameraman, görsel sanatçı ve dijital estetik alanlarında etkin çok yönlü sanatçıdır. Sanat camiası ve medya tarafından “uçan Fransız” olarak kutsanan sanatçı, zamanı durdurarak kaydettiği benzersiz anları, sanatsal mimik ve hareketleri görselleştirerek ve daha modern bir şekilde yaratarak yeteneğini dünya çapında duyuruyor.

Beden, sadece insanların mimari bir esere, bir manzaraya veya bir ufka bakması ve hayran kalması için harekete geçirilmiştir. Tuz Gölü’nde gerçekleştirdiği olağanüstü ve şiirsel görseller yaptığı çalışmaların sembolüne dönüştü bile. Institut français Türkiye’nin davetlisi olarak Kasım 2021 ayında Türkiye’ye gelen sanatçı, bir çok site ve kültürel miras alanlarında yaptığı performanslarıyla eşsiz görseller yarattı. Zamanı askıya aldı, koreografisini gerçekleştirdi ve o alanların güzelliklerini öne çıkardı.

Cermodern Solo Çağdaş Dans Festivali kapsamında sunulan bu sergi, fotoğraf ve videoyu bir araya getirerek benzersiz bir deneyim sunarak, yaz başında Institut français Istanbul’da gerçekleşen ilk etkinliğin ardından “Yolculuğa Davet”in yeni bir aşamasıdır.

26 Ağustos’tan itibaren Ankara’da Mathieu ile gözlerinizi açın, yolculuğa çıkın ve dans edin çünkü onun misafirlerisiniz!

  • 27/08 – 02/10/2022 tarihleri arası
  • CerModern, fuaye alanı (1’nci bodrum katı), sergi ziyareti ücretsizdir.
  • Fotoğrafların videosuna erişmek için, yanında künyelerde bulunan QR kodu tarayın ve uygulamayı indirin

FORGETMAT İLE HAVAYA YÜKSELME FOTOĞRAFÇILIĞI ATÖLYESİ

16 ila 50 yaş arası her seviyeden dansçı ve fotoğrafçıya açıktır.

Bu atölye çalışmasının amacı, uzayda bir cismi nasıl yakalayacağınızı ve fotoğrafını veya hareketini nasıl yükselteceğinizi öğrenmektir. Forgetmat, kamera ve vücut ipuçları aracılığıyla, nerede olursanız olun gerçeküstü ve şiirsel havaya yükselme fotoğrafları oluşturmanın yollarını gösterecek.

Profesyonel bir fotoğraf makinesi veya akıllı telefon (smartphone) getirmeniz gerekiyor.

Atölye, 26.08.2022 Salı günü saat 12.00 – 14.00 arası CerModern’de İngilizce ücretsiz gerçekleşecektir.

Kayıt için: solodancefestival@cermodern.org