EFEKT – GÖRSEL EFEKT GÜNLERİ

Institut français - ATLAS 1948- BAUIDEA 
24.11.2023
26.11.2023

Görsel Efekt Günleri

EFEKT – GÖRSEL EFEKT GÜNLERİ
24/11-26/11/2023
Institut français – ATLAS 1948- BAUIDEA 

Efekt; özel efektlere adanmış bir festival! 3 gün boyunca, konuyla ilgili konferanslar, söyleşiler ve film gösterimleri Institut français’de sizi bekliyor! Luc Besson’un başyapıtı “5. element” ve Cesar özel efekt ödüllü Leos Carax filmi “Annette” gibi sektörün ikonik filmlerini kaçırmayın!

İstanbul Sinema Müzesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Institut français Türkiye İstanbul işbirliğiyle Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen EFEKT Görsel Efekt Günleri, 24-26 Kasım tarihlerinde, Institut français İstanbul, Atlas 1948 ve BAUIDEA’da, görsel efekt meraklılarını, sinema ve medya sektörü ile buluşturuyor. Görsel efektler (VFX) ilk doğduğu zamanlardan itibaren sinema için adeta bir sihir gösterisi, gözleri ve aklı yanıltan bir şölen olmuştur. Sonrasında ise hikaye anlatıcılığının vazgeçilmez unsurlarından biri olmaya devam eden görsel efektlerin yıllar içinde geldiği nokta akıl almaz boyutlara ulaşmıştır.

EFEKT Görsel Efekt Günleri, Fransa ve Türkiye’de VFX dünyasında çok önemli projelere imza atmış ustaları, önde gelen stüdyoları, meslek örgütleri ve eğitim kurumlarını buluşturuyor. EFEKT, 3 gün boyunca, projelerin yapım aşamaları, VFX’in sektörel analizleri, yapay zekanın bu alanda kullanımı, VFX kadınları, VFX’in Türkiye’de ve Fransa’daki öncü filmleri ile oldukça heyecan verici bir programı sunuyor. Film gösterimleri hariç tüm programlar kayıt sistemiyle ücretsiz olarak gerçekleşecek. Kayıt ve program detayları için www.efekt.ist sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Institut français Türkiye görsel-işitsel işbirliği ataşesi Florent SIGNIFREDI: “Bu etkinlik, perdenin arkasında ne olduğunu, bir filmin nasıl yapıldığını keşfetmek için eşsiz bir fırsat. VFX artık film yapmak için önemli bir faktör ve umarım bu etkinlik yarının VFX sanatçılarına ilham verebilir”

BAU Çizgi Film ve Animasyon Bölüm Başkanı ve İstanbul Sinema Müzesi Akademik Danışmanı Dr. Nazlı Eda Noyan: “Animasyon ve VFX’in sanatının verdiği keyfin sınırı yok. Sihir gibi görünse de, VFX aslında yaratıcılık, teknoloji, merak ve hikaye anlatma sevgisinin ve bunların yanı sıra büyük bir emek ve ekip çalışmasının birleşimi. Gelin, bu sihri bizimle birlikte kutlayın!”

 İstanbul Sinema Müzesi Kültür ve Sanat Direktörü Sinem ÇAKIR: ‘‘Yıllardır ulusal ve uluslararası festivallere ve kültür/sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapan, sektörün nabzını tutan Atlas 1948 Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi bir ilke daha imza atıyor. VFX dünyasının önemli isimlerini bir araya getiren bu etkinlik, profesyonellerin yanı sıra meraklılarına da eşsiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor.”

Daha fazla bilgi

Ücretli film gösterimleri hariç tüm etkinlikler ücretsizdir, kayıt zorunludur.