DANS – JÉRÔME BEL – DİLEK CHAMPS

Institut français gösteri salonunda
05.04.2024 19:00

İstiklal Cad. No:4
Taksim Beyoğlu

Dans gösterisi – Jérôme Bel – Dilek Champs
5 Nisan Cuma saat 19:00
Institut français
+14 yaş
120 dakika

5 Nisan Cuma akşamı saat 19:00’da Institut français sahnesinde Atmasyon Dans kumpanyasının hazırladığı “Jérôme Bel”
dans gösterisine ev sahipliği yapıyoruz. Tüm danseverleri bekliyoruz!

Jérôme Bel, Isadora Duncan’la birlikte, yalnızca sanatçıların yaşamlarına odaklanilan,ilk kez bir koreografın dans portresini çizdi. “Oto-biyo-koreo-grafik” olarak tanımladığı bu yeni yaratım için, kendisini kendi egzersizlerine adadı ve dans yaşamına dair kişisel öyküsünü aktardı.

Rétrospective filmi Jérôme Bel’in çalışmalarından bir kesiti gerçekleştirirken, bu yaratım zorunlu olarak öznel bir bakış açısıyla ifade edilen doğrusal mantığını yeniden oluşturuyor. Koreografın sahnede tek başına icra ettiği konuşma, filme alınan arşivlerin yayınına yanıt verir ve konuşmanın yazışmaya getirdiği jestlerin, notaların, biyografik gerçeklerin hafızasını yeniden harekete geçirir. Jérôme Bel, repertuarının kurucu bir parçasının adını taşıyan projesi, yine de başlangıç ​​noktasına geri dönüş, hatta a posteriori yapılan bir değerlendirmeden ziyade, çalışmasının itici unsurlarının soykütüğü biçimini alıyor; Kişisel olan sanatsal ve politik olanla bağlantılıdır. Jérôme Bel, hikâyesini ilk kez anlatıyor; şüphelerini, taahhütlerini, başarısızlıklarını ve heyecanlarını paylaşıyor. Hikâye anlatımını anlamla birleştiren eser, böylece onun hayatından, kariyerinden ve entelektüel projesinden kesitleri ortak yapılarını ortaya çıkaracak şekilde dile getiriyor.

Florian Gaité, Paris Festival d’Automne için, 2021

Performans çıplaklık içerir.

Giriş ücretlidir.
Tam bilet: 350 TL, İndirimli bilet: 300 TL
15 kişilik öğrenci grubu için bilet fiyatı: 200 TL/kişi başı
Biletleri gösteriden 1 saat önce Institut français’den temin edebilirsiniz.
Rezervasyon için: 0537 767 40 56

Metin ve videolar: Jérôme Bel
Yönetim ve performans: Dilek Champs
Metnin çevirisi: Dilek Champs
Prodüksyon: R.B. Jerome Bel
Yerli prodüksiyon: Atmasyon Dans Kumpanyası
www.danseatmasyon.com

Instagram : @compagnieatmasyon

Yorumcu Dansçilar: Dilek Champs, Frédéric Seguette, Claire Haenni, Gisèle Pelozuelo, Yseult Roch, Olga De Soto, Peter Vandenbempt, Sonja Augart, Simone Verde, Esther Snelder, Nicole Beutler, Eva Meyer Keller, Germana Civera, Benoît Izard, Ion Munduate, Cuqui Jerez, Juan Dominguez, Carine Charaire, Hester Van Hasselt, Dina Ed Dik, Amaia Urra, Carlos Pez, Henrique Neves, Johannes Sundrup, Véronique Doisneau, Damian Bright, Matthias Brücker, Remo Beuggert, Julia Häusermann, Tiziana Pagliaro, Miranda Hossle, Peter Keller, Gianni Blumer, Matthias Grandjean, Sara Hess, Lorraine Meier, Simone Truong, Akira Lee, Aldo Lee, Houda Daoudi, Cédric Andrieux, Chiara Gallerani, Taous Abbas, Stéphanie Gomes, Marie-Yolette Jura, Nicolas Garsault, Vassia Chavaroche, Magali Saby, Ryo Bel, Sheila Atala, Diola Djiba, Michèle Bargues, La Bourette

Gorüntü : Herman Sorgeloos, Marie-Hélène Rebois, Aldo Lee, Pierre Dupouey, Olivier Lemaire, Chloé Mossessian

Sanat Danışmanı ve Proje Yöneticisi R.B. : Rebecca Lasselin
Produksiyon Amiri : Sandro Grando

Video Produksiyonu : CND Ulusal Dans Merkezi, R.B. Jérôme Bel, Paris Ulusal Operasi/Telmondis birlikteligi ile France 2 katilimi ile Mezzo ve Ulusal Sinema Merkezi (Centre national de la cinématographie), Theater Hora, French Institute Alliance Française – FIAF

Performans Produksyonu : R.B. Jérôme Bel
Yerli Produksiyon Versiyonu : Compagnie de Danse Atmasyon, Dilek Champs, Steven Champs, Institut Français de Paris, Institut Français d’Istanbul.
Ortak Yapim  : Ménagerie de Verre (Paris), La Commune centre dramatique national  d’Aubervilliers, Festival d’Automne à Paris, R.B. Jérôme Bel (Paris)
The writing of the text of this show is part of the creative process of  Sustainable theatre ?, conceived by Katie Mitchell, Jérôme Bel and Théâtre Vidy-Lausanne and coproduced by STAGES –  Sustainable Theatre Alliance for a Green Environmental Shift cofunded by  European Union: Dramaten Stockholm, National Theater & Concert  Hall, Taipei, NTGent, Piccolo Teatro di Milano -Teatro d’Europa,  Teatro Nacional D. Maria II Lisboa, Théâtre de Liège, Lithuanian  National Drama Theatre, Croatian National Theatre Zagreb, Slovene  National Theatre Maribor, Trafo Budapest, MC93 Maison de la culture de  Seine-Saint-Denis

Teşekkürler : Caroline Barneaud, Daphné Biiga Nwanak, Jolente De Keersmaeker, Zoé De Sousa, Florian Gaité, Chiara Gallerani, Danielle Lainé, Xavier Le Roy, Marie-José Malis, Frédéric Seguette, Christophe Wavelet, Hope Alkazar.

R.B Jerôme Bel Ile-de-France Kultur Etkinlikleri Bolgesel Yonetimi tarafinda desteklenmektedir, Fransiz Kultur Bakanligi.

Jerôme Bel Quartz (Brest) ve Ulusal Dans Merkezi CND (Pantin)’in İlişkili sanatçisidir.

Ekolojik sebeplerden dolayi R.B/ Jérôme Bel company artık uçakla seyahat etmemektedir.

www.jeromebel.fr