Dans: Benim için Sen Eğit

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şebnem Selışık Aksan Salonu
03.05.2018 - 08:30

Bu etkinlik, A Corner in the World X bomontiada ALT programı kapsamında gerçekleşen 3. A Corner in the World Festivali’nde yer almaktadır.

Bu etkinlik, A Corner in the World X bomontiada ALT programı kapsamında gerçekleşen 3. A Corner in the World Festivali’nde yer almaktadır.

Bir adam “doğru yolda” değilse, babası onun için dua eder. “Tanrım, biliyorsun oğlumu eğitmeye çalıştım. Ama başaramadım. Tanrım, onu benim için sen eğit.” Doğumundan itibaren erkek çocuk hürmet görür, yüceltilir ve övülür. Erken yaşlarından itibaren küçük bedeni hem dini hem siyasi hem de toplumsal yönden çok büyük bir yük taşır. Maskülen erk ile çevrelenen çocuk beynine kazınan ideallere ulaşma arzusuyla büyür: verimli, dimdik, nüfuz eden, hükmeden, fetheden.

“Benim için sen eğit ”  aynı anda hem çok tutucu, hem tarihsel, kalıtsal ve güven verici bir kesinliğe sahip, ama aynı zamanda da açık, yaratıcı, onu hem yücelten hem de korkutan bir özgürlüğe tutkun olan erkek bedeni kavramını inceliyor. Bu beden çelişkilerle şekillenmiş ve çok büyük komplekslere gömülü.

Tasarım, koreografi ve yöneten: Nancy Naous / Cie 4120.corps
İcracılar: Nadim Bahsoun ve Alexandre Paulikevitch
Dramaturji: Abdullah Alkafri
Sahne Tasarımı Danışmanı: Bissane Al-Charif
Işık ve Sahne Yönetimi: Alexandre Vincent
Kostüm: Julie Deljehier
Müzik: Blue (the Blaze Remix), Fjord / Hafla Fil Dar (orijinal beste), Hadi Zeidan / Syria, Unders

Yapımcı Cie 4120.CORPS – Ortak yapımcı Arap Sanat ve Kültür Fonu (AFAC) – Destekleyenler Théâtre scène nationale, Saint- Nazaire / de la Maison des Métallos, Paris / du Centre National de la Danse, Pantin / Micadanses, Paris / du Ministère de la Culture-Liban / de l’Institut français du Liban / du programme des résidences – Institut Français – Ministère de la Culture et de la Communication / de la Cité Internationale des Arts / ECF (The Step Beyond Travel Grants) / Roberto Cimetta Fund / Compagnia di San Paolo / Mophradat / Hammana Artist House (HAH)

Nancy Naous Beyrut’ta çeşitli Lübnanlı ve yabancı öğretmenler ve koreograflardan aldığı klasik, caz, Dabkeh ve çağdaş dans eğitimlerinin ardından kendisini geliştirmek için tiyatro ile dans arasında gidip gelen çağdaş dans alanına yoğunlaşmayı seçmiştir. Önce Roueida Al Ghali Horning yönetimindeki Lübnanlı fiziksel tiyatro grubu Studio 11 ile çalışmıştır. Tiyatro yüksek lisansını tamamladıktan sonra Paris’te Tiyatro Sanatları Yüksek Lisansı ve fiziksel ifade diploması almıştır.

Sık sık iş üretmek ve atölyeler yapmak için Beyrut ve Paris arasında seyahat etmeye devam etti. Ardından kendi çağdaş dans grubu 4120.CORPS’u kurdu (4120 km Beyrut ile Paris arasındaki mesafe). Nancy yaratımlarıyla “şiddet”in (toplumsal, siyasi ve dini) bedenimizdeki yankılarını araştırmaya devam ediyor. 4120.corps’un çalışmaları tiyatro ve çağdaş dans alanlarını içi içe geçirirken geleneksel dans ve jestleri de araştırıyor.

Biletler: Tam 50 TL, Öğrenci 30 TL

Altyazı Bilgisi: Metin yok

Fotoğraf: Dalia Naous