ARKEOLOJİ KONFERANSI: Efsane ve Gerçeklerin Arasında, Roma’nın Çılgın Sezarları

Institut français Ankara, Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
26.05.2022 - 19h30

Traduction simultanée

Efsane ve Gerçeklerin Arasında, Roma’nın Çılgın Sezarları. Sikke Tanıklıkları 

Bu konferans, Ankara Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümleri ve Institut français Ankara’nın işbirliği içerisinde gerçekleşecektir.

  • 26 Mayıs 2022 Perşembe, 19:30
  • Konuşmacı: Antony Hostein
  • Konferans dili Fransızca, Türkçe simültane çeviri sağlanacaktır
  • Kayıt zorunludur

Antony Hostein

Antony Hostein Paris École Pratique des Hautes Études (EPHE-Paris)’de Roma döneminde paranın tarihi adlı bölümün müdürüdür. Fondation Thiers’in eski üyesi olan Hostein, 2005 yılında tarih alanında doktora tezini savundu.

2016 yılında EPHE’ye seçilmeden önce, on yıl boyunca Paris 1 Panthéon-Sorbonne Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak ders verdi. Günümüzde CNRS’de ANHIMA – UMR 8210 ekibinin üyesi, Oxford Maison Française’de yardımcı araştırmacı ve Institut Convergences Migrations üyesidir. Araştırma alanları, Roma tarihi ve nümizmatik olup, özellikle Galya, Roma Doğusu ve üçüncü yüzyılın “kriz” dönemi ile ilgilenmektedir.

Çalışmaları, daha spesifik olarak, Roma yöneticilerinin, siyasi, idari ve kültürel anlayışlar aracılığıyla İmparatorluk şehirlerinin sakinleriyle olan ilişkiler üzerinedir. 2014 yılında Académie des Inscriptions ve Belles-Lettres’den Saintour Ödülünü alan « Şehir ve İmparator » adlı kitabı 2012’de Sorbonne yayınevi tarafından yayımlanır.

Aynı zamanda Roman Provincial Coinage (BNF & British Museum Press, 2016) ve Les voyages des empereurs dans l’Orient romain (éditions Errance, Acte Sud, 2012) dahil olmak üzere birçok eserin ortak editörlüğünü yapmıştır.