KONSER: L’ACHÉRON “LACHRIMAE LYRAE – TEARS OF EXILE”

AASSM, Büyük Salon
15.06.2023 - 21.00

15 Haziran Perşembe, 21.00 AASSM Büyük Salon   Institut français İzmir 36. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında l’Achéron’u essiz ve muhtesem bir konser için ağırlamaktan mutluluk duyar. François Joubert-Caillet, viyola da gamba ve grup lideri Andreas Linos, viyola da gamba Marie-Suzanne de Loye, viyola da gamba Nolwenn Le Guern, viyola da gamba Sokratis Sinopoulos, Istanbul kemençesi […]

15 Haziran Perşembe, 21.00
AASSM Büyük Salon
 

Institut français İzmir 36. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında l’Achéron’u essiz ve muhtesem bir konser için ağırlamaktan mutluluk duyar.

François Joubert-Caillet, viyola da gamba ve grup lideri
Andreas Linos, viyola da gamba
Marie-Suzanne de Loye, viyola da gamba
Nolwenn Le Guern, viyola da gamba
Sokratis Sinopoulos, Istanbul kemençesi

L’ACHÉRON
Yunan mitolojisinde Acheron, Orpheus’un Eurydice’yi Yeraltı Dünyası’ndan kurtarmak için geçtiği nehirdir. Adından da anlaşılacağı üzere Acheron, görünüşte birbirine zıt olan iki dünya arasında bir yol açmayı amaçlamaktadır: yaşayanlar ve ölüler, geçmiş ve şimdiki zaman, ideal ve gerçeklik.

Uluslararası İzmir Festivali

“Kültür ve Sanat Kenti İzmir” sloganıyla çalışmalarını sürdüren İKSEV, bu yıl 36. sını gerçekleştireceği Uluslararası İzmir Festivali’yle, alanlarında dünyanın en önemli isimlerini İzmir’e getirerek Türkiye’nin ve İzmir’in tanıtımını başarıyla yapmaktadır. Tarihi mekânları sanatla buluşturan İzmir Festivali, Efes Antik Tiyatrosu, Celsus Kütüphanesi, Efes Odeon’un yanı sıra Meryemana Evi, St. Policarp Kilisesi, Agora, Bayraklı Ören Yeri, “Ana Tanrıça’nın Kenti” Metropolis, Büyük İskender’in İzmir’i yeniden kurduğu Kadifekale’yi, çağlar boyunca müzikle tedavinin başkenti olmuş Bergama Asklepion’u, Çeşme Kalesi’ni ve Türkiye’nin ilk yavaş kenti Seferihisar’daki Sığacık Kalesi’ni, kent tarihinin önemli tanıkları olan Ayavukla Kilisesi ile tarihi İzmir Sigara Fabrikasını, Efes Ticaret Agorası’nı da mekânları arasına katmıştır. Uluslararası İzmir Festivali, nitelikli programları ve tarihi mekânları sanatla yaşatan etkinlikleriyle Avrupa Festivaller Birliği’nin prestijli bir üyesidir.