CINÉ BLA BLA : ONLİNE SİNEMASEVERLER BULUŞMASI

Online
18.06.2021 - 16:00
18.06.2021 - 16:00

Online etkinlik. Kayıt zorunludur. mediatheque.izmir@ifturquie.org

18 Haziran Cuma, 16:00 Online / Zoom

Institut français İzmir kütüphanesinin aylık sinema buluşması Ciné Bla Bla online olarak sürüyor.  Bu ay konuğumuz sinema alanında çalışmalarıyla tanınan Sayın Vecdi Sayar. Bu yıl ilki düzenlenecek İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin direktörlüğünü üstlenen Sayar ile hoş bir sinema sohbetinde buluşmak üzere sizleri bekliyoruz!

Etkinlik ücretsiz olup, Zoom platformu üzerinden gerçekleşecektir. Kayıt zorunludur: mediatheque.izmir@ifturquie.org

Etkinlik Türkçe ve Fransızcadır, çeviri yapılmayacaktır.

 

1950’de Zonguldak’ta doğan Vecdi Sayar, ODTU Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Sinema ve tiyatroya olan ilgisiyle, bu alanlarda çalışmalara başladı, gazete ve dergilerde eleştiri ve makaleler yazdı. Farklı tiyatrolarda sahne tasarımcılığı, sinema dergisi yöneticiliği, İstanbul Şehir Tiyatrosu ve Ankara Çağdaş Sanat Sahne Tiyatrosu gibi topluluklarda kültür yöneticiliği yaptı.

Ankara ve İstanbul  sinemateklerinin idaresini üstlendi. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nda program yönetmenliği, Expo’92 Dünya Fuarı’nda Türkiye temsilciliği, 1996’da Habitat II’nin Kültürel Etkinlikler sorumluluğu, Kültür Bakanlığı Müşavirliği, Paris Büyükelçiliği Kültür Müşavirliğini üstlendi. 3 yıl süreyle TRT2’de İki Film Birden adlı programı gerçekleştirdi. TÜRSAK Vakfı’nın kurucuları arasında olan Vecdi Sayar, birçok ülkede Türk Filmleri Festivalleri düzenledi, uluslararası yayınlarda Türk sinemasına dair yazılar yazdı.

Vecdi Sayar, Cumhuriyet Gazetesi’nde “Kedi Gözü” adlı köşesinin yanı sıra, çeşitli dergilerde sinema, tiyatro yazıları yazdı; İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde sinema ve kültür yönetimi dersleri verdi.

Vecdi Sayar İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ilki düzenlenecek İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin direktördür. (21 Haziran – 1 Temmuz)