BİLKENT PİYANO FESTİVALİ: OLIVIER GARDON

Bilkent Konser Salonu
20.06.2022 - 20:30
22.06.2022 - 20:30

KONSER

Institut français Ankara, Fransız piyanist Olivier Gardon ile festivale katılıyor.

20 Haziran 2022 Pazartesi, 20:30 festivalin açılış konseri:

Bilet satış

Müzisyenler:

  • Sookkyung Cho
  • Kenny Broberg
  • Olivier Gardon (Fransa)
  • Mikhail Voskresenskii
  • Emre Elivar

22 Haziran 2022 Çarşamba, 20:30 Olivier Gardon resitali

Bilet satış

Program:

  • R. Schumann
  • L. van Beethoven
  • F. Chopin
  • C. A. Debussy

Olivier Gardon

Olivier Gardon, Macar piyanist Lili Kraus’un dikkatini çektiğinde yedi yaşındaydı. Paris’teki Conservatoire de Nice’de ve Conservatoire National Supérieur de Musique’de (CNSM) Pierre Sancan ve Jean Hubeau ile çalışmalarına devam etti. Daha sonra Géza Anda, Lili Kraus, György Sebök ve Jean Fassina’nın rehberliğinde becerilerini mükemmelleştirdi.

Gardon, Marguerite Long yarışması (1973), Queen Elisabeth Müzik Yarışması (1975), Senigallia’daki Viotti Uluslararası Müzik Yarışması ve Napoli’deki Casella Piyano Yarışması dahil olmak üzere prestijli uluslararası yarışmalarda çok sayıda ödül aldı.

O zamandan beri, kariyeri onu solist ve oda müzisyeni olarak dünyanın önde gelen müzik mekanlarının çoğuna götürdü. Bunlar arasında Paris’teki Théâtre des Champs-Elysées, Salle Pleyel ve Théâtre du Châtelet, Londra’daki Kraliyet Festival Salonu, Barbican Merkezi ve Wigmore Salonu, New York’taki Carnegie Hall, Salzburg’daki Grosses Festspielhaus,Tokyo’daki Bunka Keikan ve Kioi Salonu, Izumi Salonu Osaka, Prag’daki Dvorak Salonu, Montevideo’daki Théâtre Solis ve diğerleri bulunmaktadır.

Ayrıca Gardon, Londra Senfoni Orkestrası, Salzburg Mozarteum Orkestrası, Orchestre Philharmonique de Radio-France, Sofya Filarmoni Orkestrası, Prag Oda Orkestrası, Stuttgart Oda Orkestrası, Orchestre National de Lille, Busan Filarmoni Orkestrası ve Suwon Filarmoni Orkestrası ile sahne aldı. Karl Münchinger, Ferdinand Leitner, Pierre Dervaux, Uri Segal, Theodor Guschlbauer, Davis Shallon, Serge Baudo, Jean-Claude Casadesus, Jacques Mercier, Philippe Bender, Jean Pierre Wallez gibi şeflerle çalıştı.

Gardon’ın diskografisinde Beethoven, Brahms, Bizet, Debussy, Liszt, Mussorgsky, Milhaud, Schumann’ın eserleri, Vierne’nin bütün piyano eserleri ile Kang Dong Suk ve Yvan Chiffoleau ile birlikte Alkan’ın bütün oda müziği eserleri bulunmaktadır (Prix Spécial de la Nouvelle Académie du disque français). 2011’de Bärenreiter, Vierne’nin piyano Préludes ve Nocturnes’in yeni urtext baskısını kendi revizyonu altında yayınladı.

Olivier Gardon, eğitmenlik kariyerine devam ettiği Paris’teki Schola Cantorum’un yanı sıra, HMTM Hannover’da ve Conservatoire à Rayonnement Régional (CRR) de Paris’te de çalışmıştır. Düzenli olarak Fransa, Avusturya, Almanya, Güney Kore, Japonya ve birçok ülkede ustalık sınıfları vermek üzere davet edilmektedir. Marguerite Long-Thibaud (Fransa), Cincinnati Dünya Piyano Yarışması (ABD), Tiflis Uluslararası Piyano Yarışması (Gürcistan), Concurso Internacional de Valencia Iturbi, Hastings Piyano Yarışması ve Panama Uluslarası Piyano Yarışması gibi çok sayıda uluslararası yarışmada jüri üyesi olarak görev yapmıştır.