Bernardo Bertolucci Filmleri

Institut français Izmir
05.02.2020
07.02.2020

İzmir İtalyan Konsolosluğu işbirliğiyle.

İzmir İtalya Konsolosluğu tarafından, Institut français Izmir işbirliğiyle düzenlenen gösterim programı:

Filmler orijinal dilinde, Türkçe ve İtalyanca altyazılıdır. Giriş serbesttir. 

 

5 Şubat Çarşamba 16:00 ve 19:00

Konformist, 116’, 1970

Oyuncular: Jean-Louis Trintignant, Stefania Sandrelli, Dominique Sanda, Gastone Moschin, Enzo Tarascio

Alberto Moravia’nın aynı adı taşıyan romanından Bertolucci tarafından çekilen Konformist, yönetmenin bir atılım gerçekleştirdiği önemli filmlerinden biridir. 

İkinci Dünya Savaşı’nın kapılarında, faşist politik polislerin casusu olan Marcello Clerici, balayını bahane ederek Paris’e gider. asıl amacı eşi Giulia’nın haberi olmadan, eski faşist bir siyasi muhalif olan eski profesörü ortadan kaldırmaktır. Kahraman, erotik ve politik iç içe geçme telaşında, rejime olan inancı zarar görür ve profesörün karısına aşık olur. …

 “Lirik, akıcı, kadife gibi yumuşak, izleyicinin kafasında arya gibi yankılanan bir opera duyarlığı taşıyor.” New Yorker 

1970 Altın Küre en iyi yabancı film ve Oskar ödülleri en iyi adaptasyon senaryo adaylıkları.

 

6 Şubat Perşembe 19:00

Son İmparator 167’, 1983

Oyuncular: John Lone, Joan Chen, Peter O’Toole, Vivian Wu, Ying Ruocheng

Sinema tarihinin en çok ödül alan, en geniş kadrolu filmlerinin başında gelen film, 3 yaşında tahta çıkan Çin’in son imparatoru Pi Yi’nin gözünden 60 yılın öyküsünun destansı bir anlatımıdır. Cumuriyet’le birlikte imparator ve  ailesinin sadece Yasak Şehir’i yönetmesine izin verilir. Dış dünyaya kapalı bir yaşam süren hanedanın öyküsü, Yasak Şehir’in de hanedanın elinden alınmasıyla dışarıdaki yaşamları ile devam eder. İmparator daha sonra Japonya ile iş birliği yapar ve sonucunda vatan haini olarak yargılanır. 1967’de bir çiftçi olarak ölür. Çekimi 2,5 yıl süren, 19 binden fazla kişinin rol aldığı film, “Yasak Kent’te çekilen ilk batılı film olma özelliği taşıyor.

9 Oscar Ödülü: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Orijinal Müzik, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Sinematografi, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Montaj, En İyi Ses, En İyi Senaryo. 4 Altın Küre: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Orijinal Müzik, En İyi Senaryo. 4 BAFTA Ödülü: En İyi Film, En – İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Makyaj. 1 Cesar Ödülü: En İyi Yabancı Film. 1 Grammy Ödülü: En İyi Orijinal Film Müziği.  1 New York Film Eleştirmenleri Ödülü: En İyi Sinematograf

 

7 Şubat Cuma 16:00 ve 19:00

Düşler, Tutkular ve Suçlar 130’,  2003

Fransa’da alevlenip tüm dünyayı etkisi altına alan ’68 olayları sırasında, Fransa’dayız… ’68 kuşağı ruhuna sıkı sıkıya bağlı olan Isabelle ve kardeşi Theo, ailelerinin tatile çıkması nedeniyle Paris’te yalnız kalmış, bu sırada da Amerikalı bir öğrenciyle tanışıp arkadaş olmuş, onu evlerine davet etmişlerdir. Matthew’ı Isabelle ve Theo ile buluşturan şey ise büyük ölçüde sinema olmuştur. Dışarıda, sokaklarda devrim sesini yükseltirken üçlü arasındaki tutku ve cinsellik alevlenmektedir.