AVRUPA MİRAS GÜNLERİ ANKARA #2


16.09.2023
17.09.2023

2 gün, 5 rota, 3 sergi, 3 konser, 7 Avrupa Büyükelçiliği, 28 mekân
“Ankara sevdalısı olacaksınız!”

ETKİNLİKLERİN KAYIT KONTENJANI DOLMUŞTUR, İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ

Kontenjan dahilinde katılımı kesinleşen kişilere teyid e-postası gönderilecektir.

“Ankara sevdalısı olacaksınız!”

40. Avrupa Miras Günleri çerçevesinde ve Türkiye Cumhuriyeti ile başkent Ankara’nın yüzüncü yıl kutlamaları bağlamında, Avrupa Ulusal Kültür Enstitüleri Ağı EUNIC, Avrupa Miras Günleri’nin ikincisini 16 ve 17 Eylül 2023’te Ankara’da düzenliyor.

“Ankara sevdalısı olacaksınız !” sloganıyla düzenlenen etkinlik, yedi Avrupa büyükelçiliğinin kapılarının rehberli turlar ile Ankaralılar’a açılması ile başlayarak bir dizi yeni ve ücretsiz etkinlikle başkentin zengin tarihini, mimarisini ve sanatsal mirasını kutluyor.
İki gün boyunca büyükelçilik, müze, vakıf ve dernekler dahil 28 kurum rehberli turlar, sergiler, konserler ve şehir turları düzenleyerek Ankara’nın tarihini (yeniden) keşfetmeniz için size sıra dışı ve özgün bir şekilde kapılarını açıyor.

Program ve etkinlik kayıt bilgileri için (etkinlikler ücretsiz, önceden kayıt olmak zorunludur) Internet sitemizi ve Instagram hesabımızı takip edin.

Yoğun talepten dolayı tüm etkinliklerin kontenjanı dolmuş durumdadır ve kayıtlar durdurulmuştur.

Önemli: Yalnızca rezervasyon sırasında onay mesajı alan kişiler kabul edilecektir.

Program: ProgramWoReg_TR-EN-FR_01092023

EUNIC tarafından düzenlenen ve Institut français Türkiye – Ankara tarafından koordinasyonu yapılan etkinlik, Ankara Büyükşehir Belediyesi ortaklığında Almanya, Belçika, Fransa, Macaristan, Hollanda, Polonya, İsviçre büyükelçilikleri ve Avrupa Birliği delegasyonunun katılımıyla ; Anadolu Medeniyetleri, Erimtan, Cin Ali, Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi; Olgunlaşma Enstitüsü; Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Müdürlüğü, Çankaya Belediyesi; Saint Thérèse Kilisesi; İnönü Vakfı, Sevda Cenap Ant Vakfı, Koç Üniversitesi Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM); Ankara Mimarlar Odası; Dou Print Studio ; Ankara Aks, Lavarla, Urban Sketchers Ankara ve Anadolu Müzik Kültürleri Derneği işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

Basın bültenini buradan indirebilirsiniz.

Avrupa Miras Günleri

1985 yılında Avrupa Konseyi tarafından başlatılan ve 1999 yılında Avrupa Birliği’nin katıldığı bu etkinlik, Türkiye’nin 1954 yılından bu yana taraf olduğu Avrupa Kültür Sözleşmesi’ne üye 50’den fazla ülkede düzenleniyor.

Her yıl Eylül ayında bir hafta sonunda düzenlenen Avrupa Miras Günleri, miras açısından dikkate değer alanların ve anıtların halka açılmasına olanak tanır. Ortak bir kültürel miras hakkında bilgi edinme ve bu mirasın şimdiki ve gelecek nesiller için korunması ve geliştirilmesi için harekete geçme fırsatıdır.

EUNIC Ankara kümesinin girişimiyle, Avrupa Miras Günlerinin ilki Eylül 2022’de dört Avrupa büyükelçiliğinin (Belçika, Fransa, Polonya, İsviçre) kapılarının istisnai bir şekilde halka açılmasıyla Ankara’da gerçekleşti.

Bu ikinci edisyon, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ve Ankara’nın başkent oluşunun 100. yılı bağlamında düzenleniyor ve daha fazla sayıda Avrupa büyükelçiliğinin ötesinde, tarihi, mimari ve sanatsal alanlardan, kentin mirası ve/veya korunması ve topluma aktarılmasında büyük rol oynayan birçok Türk kurum, müze, vakıf ve derneği bir araya getiriyor.

EUNIC

Dünyanın dört bir yanındaki Avrupa ulusal kültür enstitülerinden oluşan bir ağ olan EUNIC’in Avrupa Birliği ve ilişkili ülkelerden 39 üyesi vardır ve dünya çapında 107 ülkede 139 küme aracılığıyla mevcuttur.

Türkiye’de EUNIC’in Ankara ve İstanbul’da 2012’de oluşturulan iki kümesi vardır.

Birkaç yıl boyunca Institut français Türkiye tarafından yönetilen Ankara’daki EUNIC kümesi, 13 tam ve ilgili üyesi ile (Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, İspanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, İsviçre, Avrupa Birliği), Türkiye ve Avrupa arasındaki kültürel bağları güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Bunun için EUNIC, güncel müzik festivali Sound of Europe (22, 23 ve 24 Eylül 2023’te Ankara, İstanbul ve İzmir’de gerçekleşecek) veya Avrupa Miras Günleri Ankara gibi özgün kültürel etkinlikler düzenler.