Anna & the Jester Fırsatın Eşiğinde, Julie Béna

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
19.09.2019
15.10.2019

Protocinema Emerging Curator Series, Julie Béna’nın “Anna & the Jester Fırsatın Eşiğinde” adlı solo sergisini Annelie J. Graf küratörlüğünde izleyiciyle buluşturuyor. Sergi, şeffaflık kavramını mimari bir masal biçiminde irdeleyip eleştiren “Anna & the Jester Fırsatın Eşiğinde” filmini merkeze alıyor.

Anna & the Jester Fırsatın Eşiğinde

Sergi açılışı 18 eylül – 19:00

Protocinema Emerging Curator Series, Julie Béna’nın “Anna & the Jester Fırsatın Eşiğinde” adlı solo sergisini Annelie J. Graf küratörlüğünde izleyiciyle buluşturuyor. Sergi, şeffaflık kavramını mimari bir masal biçiminde irdeleyip eleştiren “Anna & the Jester Fırsatın Eşiğinde” filmini merkeze alıyor. Mekâna özgü öğelerin eşlik ettiği film, günümüz toplumunda berraklık, görünürlük ve teşhir meselelerini İstanbul ve ötesine uzanarak ele alıyor.

Julie Béna’nın eseri, şeffaflığın temel veçhelerine değiniyor ve bunu da söz konusu kavramı neşeli fakat özgün bir biçimde irdeleyerek yapıyor. Şeffaflık uzun bir süredir daha açık ve erişilebilir bir topluma giden olumlu bir gelişme olarak görülse de, aynı zamanda uygulandığında sert tepkilerle karşılaşan bir ideolojiye de dönüşmüş durumda. Tamamen teşhir olmanın eş anlamlısı olarak kullanılan şeffaflık, bir kontrol mekanizması olarak algılanıyor ve çevremizi, yaşam alanımızı, diğerleri ve kendimizle kurduğumuzu ilişkileri etkiliyor. Bu serginin İstanbul’un göbeğinde, kendine has kontrol mekanizmalarına sahip, sıkı bir şekilde korunan bir vahada gerçekleştiği düşünülürse, burada vurgulanan şeyin fiziksel deneyim olduğunu söylenebilir.

2015 yılında başlayan Protocinema Emerging Curator Series, seçilen genç küratörlerin sergileri hayata geçirme sürecinde akıl hocalarıyla birlikte çalışmalarına imkân sağlıyor. Genç küratörler, deneyimli profesyonellerden gelen yorum ve yönlendirmeler sayesinde alanlarına dair anlayışlarını derinleştirirken, kendi özgün tarzlarını oluşturma yolunda ilerliyorlar. Protocinema, gelecek neslin farklı coğrafyalar arasındaki hayati önem arz eden diyaloglara katkı sağlayacak donanıma sahip olmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.

Julie Béna 1982’de doğdu, Paris ve Prag’ta yaşayıp üretiyor. Nice’deki Villa Arson’dan mezun oldu. Paris’teki Jeu de Paume’da, Bordeaux’daki CAPC müzesinde ve Meksika Puebla’daki Amparo müzesinde solo sergileri yer aldı. Eserleri yakın zamanda Biennale de Rennes (Fransa); Polansky Gallery (Çekya);1646 (Hollanda); C art C Madrid (İspanya); Bozar (Belçika) ve Chapter NY’de (ABD) yer aldı. Béna son üç yıl içinde Centre Pompidou (Fransa); ICA London (İngiltere); M Leuven (Belçika); Palais de Tokyo (Fransa) ve Performa NY’de (ABD) performans sergiledi. Julie Béna, Paris’teki Galerie Joseph Tang ve Prag’daki Polansky Gallery tarafından temsil ediliyor.

Annelie J. Graf Basel’de yaşayan bir sanat programcısı ve küratör. 2016 yılından beri, Protocinema kurucusu ve direktörü Mari Spirito, Serpentine Galleries London sanat yönetmeni Hans Ulrich Obrist, sanatçı Julieta Aranda ve galerici yazar Edward Winkleman ve niceleri ile Art Basel´in Basel ve Miami Beach’teki Conversations programı etkinleri için programcı ve yönetici olarak çalışıyor. Sanatçı Marcel Zaes ile yakın işbirlikleri yürüten Graf, BONE Performance Art Festival Bern (2016) ve Cabaret Voltaire Zurich’te (2019) büyük çaplı iki yapımı kavramsallaştırıp hayata geçirdi. Ekim 2019’da Trevor Paglen´in Berlin’deki stüdyosunda stüdyo yöneticisi olarak çalışmaya başlayacak.