Açık Kartlar: Playtime

Institut français Izmir
29.09.2021 - 20:00
29.09.2021 - 20:00

Film gösterimi ve söyleşi.
Institut français İzmir.

Kayıtlar dolmuştur

PLAYTIME, Jacques Tati (Nil Kural’ın seçimi)

→ 29 Eylül – 20.00 – Institut français İzmir

Sinema eleştirmenleri Nil Kural ile Stéphane Goudet arasında film üzerine yapılan söyleşi, filmin ardından ekrandan yansıtılacaktır.

Kayıt zorunludur.

Yönetmen : Jacques Tati, 1967, 1s. 55 dk.

Bir grup Amerikalı turist, yüksek teknolojinin hüküm sürdüğü Paris’i gezmeye gelir. Bir iş görüşmesi için yola çıkan Mösyö Hulot ise şehrin kaosunda yolunu kaybetmiştir. Jacques Tati’nin alter-egosu olarak da yorumlanabilen Mösyö Hulot’yu takip eden ve bürokratik tekdüzeliği bir komedi unsuru olarak kullanan film, modernitenin hızına ayak uydurmaya çalışan fantastik bir Paris portresi çiziyor.

Açık Kartlar nedir ?

Açık Kartlar etkinlik serisi bir film gösterimi ve ardından sinema endüstrisi hakkında bir sohbetten oluşuyor. Etkinlik kapsamında Türk sinemasının önemli isimleri davet edilerek her birinden bir Fransız filmini seçmeleri istendi. Seçilen filmlerin Institut français İstanbul ve İzmir sinema salonlarında gerçekleşecek gösteriminin sonunda filmi seçen Türk konuk ile filme katkıda bulunan Fransız meslektaşı arasında canlı bir söyleşi gerçekleşecek. Amaç, sinema ile ilgili bütün meslekleri öne çıkarmak, Fransız ve Türk bakış açısını ortaya koymak ve farklı ülkelerde aynı mesleği yapan kişileri bir araya getirmek.

Film gösterimi sonrası gerçekleşecek sohbet Institut français Türkiye’nin YouTube kanalında da yayınlanacak, böylece Türk sinema severler tartışmayı canlı olarak izleyebilecek.

Etkinlik programında yer alan Playtime ve Geçmiş adlı 2 film Mubi Türkiye işbirliği ile MUBI platformunda da yayınlanacak ve çevrim içi izleyiciler, bu sayfa aracılığıyla platforma üye oldukları takdirde bir ay ücretsiz MUBI aboneliğine hak kazanacaklar.

Açık Kartlar etkinlikleri Institut français İstanbul ve İzmir’in sinema salonlarında tüm sinema severlere açık olarak düzenlenecek, etkinlik girişi ücretsizdir.

 

Diğer filmleri görüntülemek için tıklayın