Açık Kartlar: Beau Travail

Institut français Izmir
08.10.2021 - 20:00
08.10.2021 - 20:00

Film gösterimi ve söyleşi.
Institut français İzmir.

BEAU TRAVAIL, Claire Denis (Çiçek Kahraman’ın seçimi)

→ 08 Ekim – 20:00 – Institut français İzmir

Film gösterimi ardından kurgucular Çiçek Kahraman ile Nelly Quettier arasında yapılacak söyleşi, ekrandan canlı olarak yansıtılacaktır. Kayıt zorunludur.

İYİ İŞ (BEAU TRAVAIL) 1999, 90 dk.

Yönetmen: Claire Denis

Oyuncular: Denis Lavant, Michel Subor, Grégoire Colin

Eski bir Fransız yabancı Lejyon subayı olan Galoup, bir yandan genç askerleri sert bir eğitimden geçirirken diğer yandan komutanına hayranlık beslediği günleri hatırlar. Birliğe yeni bir askerin gelmesi,  Galoup’da kıskançlık  ve nefret duyguları uyandıracaktır.  Uçsuz bucaksız bir çöl hapishanesinini andıran mekanda yaratılan erkeklerin dünyası, filmin müzikleri ve baş döndürücü görüntüleriyle, şiirsel ve mistik bir hal alıyor.

Açık Kartlar nedir ?

Açık Kartlar etkinlik serisi bir film gösterimi ve ardından sinema endüstrisi hakkında bir sohbetten oluşuyor. Etkinlik kapsamında Türk sinemasının önemli isimleri davet edilerek her birinden bir Fransız filmini seçmeleri istendi. Seçilen filmlerin Institut français İstanbul ve İzmir sinema salonlarında gerçekleşecek gösteriminin sonunda filmi seçen Türk konuk ile filme katkıda bulunan Fransız meslektaşı arasında canlı bir söyleşi gerçekleşecek. Amaç, sinema ile ilgili bütün meslekleri öne çıkarmak, Fransız ve Türk bakış açısını ortaya koymak ve farklı ülkelerde aynı mesleği yapan kişileri bir araya getirmek.

Film gösterimi sonrası gerçekleşecek sohbet Institut français Türkiye’nin YouTube kanalında da yayınlanacak, böylece Türk sinema severler tartışmayı canlı olarak izleyebilecek.

Etkinlik programında yer alan Playtime ve Geçmiş adlı 2 film Mubi Türkiye işbirliği ile MUBI platformunda da yayınlanacak ve çevrim içi izleyiciler, bu sayfa aracılığıyla platforma üye oldukları takdirde bir ay ücretsiz MUBI aboneliğine hak kazanacaklar.

Açık Kartlar etkinlikleri Institut français İstanbul ve İzmir’in sinema salonlarında tüm sinema severlere açık olarak düzenlenecek, etkinlik girişi ücretsizdir.

 

Diğer filmleri görüntülemek için tıklayın