Açık Havada Fransız Sineması Keyfi

Cermodern - Sıhhıye
04.07.2024 20:15
22.08.2024

Filmlerin dili Fransızca, Türkçe altyazılıdır

04.07 – 22.08 arası
Institut français Ankara, Cermodern işbirliğiyle her perşembe akşamı saat 20.15‘te Cermodern’de Fransız Sineması’nın en sevilen yapıtlarını açık havada izleme keyfi sunuyor.
✅Filmlerin dili Fransızca, Türkçe altyazılıdır
🎟Bilet Ücreti: 100 TL, biletler Biletinial ve CerModern’de

Program:

4 Temmuz Perşembe:
Kan Portakalları (Oranges sanguines)

Yönetmen: Jean-Christophe Meurisse
Yıl: 2021
Süre: 102dk
Tür: Kurgu, dram
Oyuncular: Denis Podalydes, Olivier Saladin, Blanche Gardin, Christophe Paou, Vincent Dedienne

Özet:
Aynı zamanda borcunu ödemek için bir rock yarışmasının kazanmaya çalışan bir emekli ve bir sapıkla tanışan bir gencin yaşamına odaklanılıyor. Bu sırada bir bankanın vergi kaçakçılığı yaptığından şüpheleniliyor.

11 Temmuz Perşembe:
Küçük Ülke (Petit Pays)

Yönetmen: Eric Barbier
Yıl: 2020
Süre: 113dk
Tür: Kurgu, dram, edebi uyarlama
Oyuncular: Jean-Paul Rouve

Özet:
10 yaşındaki Gabriel, “küçük ülkesi” Burundi’de rahat bir eski mahallede yaşıyor. Gabriel normal, mutlu, kaygısız, arkadaşları ve küçük kız kardeşiyle maceralar yaşayan bir çocuktur. Daha sonra 1993 yılında komşu Ruanda’daki gerginlikler taşarak ailesini ve masumiyetini tehdit eder.

18 Temmuz Perşembe:
Firavun, Vahşi Adam ve Prenses (Le Pharaon, le Sauvage et la Princesse)

Yönetmen: Michel Ocelot
Yıl: 2022
Süre: 83dk
Tür: Animasyon

Özet:
Filmde olaylar üç masal, üç dönem ve üç  dünyanın etrafında şekilleniyor; eski bir Mısır destanı, Ortaçağ’dan bir Fransız efsanesi, Osmanlı kostümleri içinde Türk saraylarında geçen bir 18. yüzyıl fantezisi… Görkemli tanrılar, isyankar tiranlar, keyfi yerinde kanunsuzlar, kurnaz aşıklar, başına buyruk prensler ve prenseslerle dolu bu çok renkli film birbirine tezat rüyalara dalmak isteyenler için birebir.

25 Temmuz Perşembe:
Gece Doktoru (Médecin de nuit)

Yönetmen: Elie Wajeman
Yıl: 2020
Süre: 82dk
Tür: dram
Oyuncular: Vincent Macaigne, Pio Marmai, Sara Giraudeau

Özet:
Mikael, hastanede gece vardiyasında çalışan bir doktordur. Zamanını kimsenin görmek istemediği, uyuşturucu bağımlıları ve evsizlerle ilgilenerek geçiren Mikael’in bu temposu aile hayatını olumsuz etkiler. Bunun üzerine Mikael, bu yoğunluktan kurtulup, hayatını yeniden inşa etmeye karar verir. Ancak Mikael yaptıklarının karşılığında ağır bir bedel ödemek zorunda kalır.

1 Ağustos Perşembe:
Eşek Derisi (Peau d’âne)

Yönetmen: Jacques Demy
Yıl: 1970
Süre: 90dk
Tür: Fantastik, müzikal
Oyuncular: Catherine Deneuve, Delphine Seyrig, Jacques Perrin

Özet:
Kral ve kraliçenin kusursuz bir hayatı vardır. Ancak onların mutlu yaşamı kraliçenin ani ölümü alt üst olur. Kral, karısının ölümü üzerine asla onun kadar güzel olmayan biriyle evlenmeyeceğine dair yemin eder. Bunun üzerine ülkede kralın evlenebileceği tek kişi kalır; o da kızıdır. Genç kızın vaftiz annesi, bu evliliğe engel olmak için kızın kraldan elde edilmesi zor düğün hediyeleri istemesine ikna eder.

8 Ağustos Perşembe:
Şeytan Ruhlu İnsanlar (Les Diaboliques)

Yönetmen: Henri-Georges Clouzot
Yıl: 1954
Süre: 115dk
Tür: Dram, edebi uyarlama
Oyuncular: Simone Signoret, Paul Meurisse, Véra Clouzot, Charles Vanel

Özet:
Şeytan Ruhlu İnsanlar, kusursuz bir cinayet planı yapan iki kadının hikayesini anlatıyor. Karısına ait olan bir okulun yöneticiliğini yapan Michel Delassalle tam anlamıyla çekilmez bir karakterdir. Karısı da dahil çevresindeki herkese türlü zalimlikler yapan Delassalle’nin okuldaki öğretmenlerden biriyle gizli bir ilişkisi…

15 Ağustos Perşembe:
Geceye Veda (L’Adieu à la nuit)

Yönetmen: André Téchiné
Yıl: 1954
Süre: 103dk
Tür: Kurgu, dram
Oyuncular: Catherine Deneuve, Kacey Mottet Klein, Oulaya Amamra

Özet:
En çok sevdiğiniz kişi sizden farklı bir görüşte olsa ne yapardınız? Peki ya Cumhuriyet düşmanı olsa? Bu Muriel’in torunu Alex’in hayatta karşısına çıkan büyük bir ikilemdir.

22 Ağustos Perşembe:
Serseri Aşıklar (A bout de souffle)

Yönetmen: Jean-Luc Godard
Yıl: 1960
Süre: 90dk
Tür: Kurgu, dram
Oyuncular: Jean Seberg, Jean-Paul Belmondo

Özet:
Michel Poiccard (Jean-Paul Belmondo), Marsilya’da bir otomobil çalar ve yolda bir polis öldürür. Paris’te Champs Elysées’de New York Herald Tribune gazetesi için stajyerlik yapan genç Amerikalı Patricia’yı (Jean Seberg) bulur. Daha önce bir kaç gece birlikte olmuşlardır. Polis onun izini sürer ve Patricia onu suçlar. Michel Poiccard, Montparnasse’de bir sokakta vurularak öldürülüyor.