8. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
03.12.2018
07.12.2018

Fransız Kültür Merkezi, 3 – 7 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan 8. AB İnsan Hakları Film Günlerinde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyar.

Fransız Kültür Merkezi, 3 – 7 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan 8. AB İnsan Hakları Film Günlerinde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyar.

Yaklaşık 40 Avrupa ve Türk filmini Türkiye çapında 21 kentte rekor sayıya ulaşan sinemaseverle buluşturan 8. AB İnsan Hakları Film Günleri başlıyor.

Bu yıl aynı zamanda, dünya çapında insan onurunun korunmasında dönüm noktası oluşturan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 70. Yıldönümünü kutluyoruz. Bildirgenin yıldönümü, insanoğlu tarihinin en acımasız iki dünya savaşından sonra, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin kabul edilmesine yol açan koşullar üzerinde düşünmemiz için de iyi bir fırsat teşkil ediyor. Aynı zamanda, o günden bu yana insan haklarının korunması ve desteklenmesi sürecinde kaydettiğimiz ortak başarılarımız ve bugün halen çözümlenmeyi bekleyen pek çok eksikliğimiz konusunda düşünmemiz için de bir vesile oluşturuyor.

Bu sene Fransa’dan Dieudo Hamadi’nin « Komiser Ana » yapımı 4 Aralık Salı günü saat 19:00’da Fransız Kültür Merkezinde gösterime sunuyor.

 

Komiser Ana (Dieudo Hamadi)
2016 | Belgesel | 72 dk. | Fransızca | Türkçe ve Ingilizce Altyazılı

Komiser Munyole, yaşamdaki temel amacı polislik mesleği olan, yedi çocuk annesi, güçlü bir kadındır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusundaki Bukavu kentinde, istismar edilmiş çocuklar ve tecavüz mağdurlarının haklarıyla ilgilenen ufak bir ekibe liderlik etmektedir. Kisangani’ye tayin edildikten sonra, kendisini yalnızca kargaşa halinde bir karakolda değil, ilişkilerin yok olduğu ve insanların sarsıldığı, savaştan tarumar olmuş bir bölgede bulur. Komşular tecavüz kurbanlarının resmi mağduriyet statüsünü kıskanır, ebeveynler istemedikleri çocuklardan içlerine şeytan kaçtığını söyleyerek kurtulur… Bu belgesel ne bir analize kalkışıyor ne de yorum yapıyor; iç savaşla belirlenen koşullara rağmen bir toplumun nasıl hala gerçek kahramanlar çıkarabildiğine özgün bir bakış sunuyor.

 

Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir.
Kayıt olmanızı rica ederiz.

 

Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.