6. Solo Çağdaş Dans Festivali: Estelle Bézombes

Cermodern - Sıhhiye, Ankara
25.08.2023
27.08.2023

Sanatçı: Estelle Bézombes

Bu sene, Institut français Ankara, 25 – 27 Ağustos 2023 arası Cermodern’in düzenlediği 6. Solo Çağdaş Dans Festivaline Fransız sanatçı Estelle Bézombes ile katılacaktır.

  • Performans: L’horizon est fait de petits cailloux
  • Süre: 8 dk
  • Müzik: Inès Murer tarafından bestelenen “l’horizon est fait de petits cailloux”
  • Sanatçı: Estelle Bézombes
  • Festivalin programı sonra belirlenecektir

Parça, varlığımıza verdiğimiz anlam ile şimdiki, günlük yaşamımız arasındaki sürekli ilişkiyi araştırıyor. Birincisi bize rehberlik ederken, ikincisi her koşulda elimizde kalan tek somut gerçekliktir. Beden, zamanın birbiri olmadan ifade edilemeyen bu iki kimliğinin ifadesidir. Olası bir ufkun inşasını yansıtan sağlam bir evrenle sohbet ederken, duyguların yoğun bir şekilde var olmasına ve kendini ifade etmesine alan bırakır.

Biyografi

Estelle dansçı-sanatçı ve genç bir koreograftır. Yedi yıl boyunca uyguladığı artistik buz pateni ile başladı ve ardından yedi yıl daha ritmik jimnastik ile uğraştıktan sonra çağdaş dansa yöneldi. Lyon’da Fransa’ya dönmeden ve ‘Centre de Formation de Danse désoblique’e (CFDd) katılmadan önce Yunanistan’da Atina’daki Horohronos merkezinde eğitim alarak başladı. Dans çalışmalarına paralel olarak 2020 yılında Centrale de Lyon mühendislik okulundan mezun olmuştur.

2021’de DART şirketi ile Berlin’deki DART DSP profesyonel programına katıldı. Sezon boyunca koreograflar Fabio Liberti ve ikili Dor Mamalia ve Dariusz Nowak ile çalıştı. Berlin’de Pfeffeberg tiyatrosu ve Uferstudios sahnesinde sunulan ‘Solo(s) for real’ ve ‘AISLING’ adlı eserlerde dans etti. Aynı zamanda koreografisini Giada Grieco’nun yaptığı ve Berlin’de çeşitli sahnelerde sunulan ‘WHOAMI’ adlı parçanın bir sanatçısıdır.

Fransa’ya döndüğünde CTC (Grenoble, Fransa) şirketine yeni ‘iN’ parçasında sanatçı olarak katıldı. Ayrıca projelerini geliştirmek için dans şirketi EZO’yu kurdu.