31. İZMİR AVRUPA JAZZ FESTİVALİ

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Küçük Salon
14.03.2024 20:30

LYNN ADIB & MARC BURONFOSSE « NEARNESS » 14 Mart 2024 Perşembe saat 20.30 Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Küçük Salon (AASSM) Lynn Adib, vokal ve flüt Marc Buronfosse, gitar ve kontrbas Elias Arapoglou, davul ve perküsyon Stéphane Guillaume, soprano saksafon Lynn Adib – vokal ve flüt Lynn Adib, Şam’da doğmuş Suriyeli bir şarkıcıdır ve […]

LYNN ADIB & MARC BURONFOSSE « NEARNESS »
14 Mart 2024 Perşembe saat 20.30
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Küçük Salon (AASSM)

Lynn Adib, vokal ve flüt
Marc Buronfosse, gitar ve kontrbas
Elias Arapoglou, davul ve perküsyon
Stéphane Guillaume, soprano saksafon

Lynn Adib – vokal ve flüt
Lynn Adib, Şam’da doğmuş Suriyeli bir şarkıcıdır ve genç yaşından itibaren Şam’daki Notre Dame kilisesinin “Sevinç Korosu”nda Bizans şarkısına tanıtılır. Daha sonra, Şam Konservatuvarı’nda flüt çalışmaları sırasında caz müziğiyle tanışır ve tarzın özgürlüğü ve karmaşıklığı tarafından etkilenir.

Marc Buronfosse – gitar ve kontrbas
Klasik gitar çalışmalarının ardından, Marc Buronfosse 1982’de kontrbasla başlar ve aynı zamanda ses mühendisliği ve müzikoloji alanlarında üstün eğitim alır. Kontrbas çalışmalarını Césarius Alvim, Henri Texier, Charlie Haden ve Reggie Workman ile yapar. Ayrıca Paris Operası gibi senfonik orkestralar ve Versailles Solistleri gibi oda müziği topluluklarında çalar, 1989’da Japonya turnesine katılır. Haziran 1991’de Kültür Bakanlığı’nın bir bursuyla New York’ta bir yıl boyunca New School of Music’te kalmak üzere seçilir. Burada Gary Peacock, Marc Johnson ve Mark Dresser gibi isimlerle düzenli olarak çalışır. Bu dönemde Jimmy Cobb, Steve Kühn, John Abercrombie, Lew Soloff, Tim Berne, Dave Liebman, Billy Harper gibi birçok müzisyenle tanışır ve çalar.

Elias Arapoglou – davul ve perküsyon
Elias Arapoglou müzisyen, besteci ve ses mühendisidir. Yunanistan kökenlidir ve müziğe çok genç yaşta başlamıştır ve üniversite eğitimini 2016 yılında tamamlamıştır. Profesyonel müzik yaşamına başladığı bu dönemde farklı müzik alanlarında çalışırken, yurtdışında eğitimini tamamlama arayışındadır. Bu nedenle, 2018’de Fransa’ya gelerek, Nancy’de bulunan Musique Academy International (MAI)’da altı ay boyunca caz üzerine ustalaşır ve ardından Paris’teki CMDL’ye katılır ve 2022’de diplomasını alır. Eğitimini tamamladıktan sonra, çeşitli caz müzisyenleri ve diğer pek çok tarzda müzisyenlerle çalışır ve Fransa’daki sahnelerde deneyim kazanır. Besteci çalışmalarını ihmal etmeyen Arapoglou, Mayıs 2022’de ilk albümü Mist Upon Horizon’u yayınladı; bu albümün bestecisi ve yorumcusudur.

Stéphane Guillaume – soprano saksafon
Stéphane Guillaume, 17 yaşında Jean Bonal ve Jacques Vidal ile birlikte caz kariyerine başladı. Paris Konservatuvarı’nda klasik saksafon dalında birinci ödülü kazandı. François Jeanneau’nun caz sınıfına katılmasıyla, Randy Weston ve Dave Liebman gibi tanınmış müzisyenlerle birlikte çalmaya başladı. 2008’de Fransız Caz Akademisi, olağanüstü müzikal yeteneği için onur ödülü verdi. Kariyeri boyunca, Phil Abraham, Franck Agulhon ve Georges Arvanitas gibi birçok müzisyenle işbirliği yaptı.