3. İZMİR ULUSLARARASI AKDENİZ SİNEMALARI BULUŞMASI VE HENRI LANGLOIS SEMPOZYUMU

Institut français İzmir, İzmir Sanat, İzmir Mimarlık Merkezi ve Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi
08.11.2023
13.11.2023

3. İZMİR ULUSLARARASI AKDENİZ SİNEMALARI BULUŞMASI VE HENRI LANGLOIS SEMPOZYUMU 8-13 Kasım 2023 Film gösterimi, panel, sergi ve konser – Çoklu lokasyon (Institut français İzmir, İzmir Sanat, İzmir Mimarlık Merkezi ve Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi) Giriş ücretsiz İzmir Uluslarası Akdeniz Sinemaları Buluşması, üçüncü kez İzmirli sinemaseverlerle buluşuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Institut français, Mimarlar Odası […]

3. İZMİR ULUSLARARASI AKDENİZ SİNEMALARI BULUŞMASI VE HENRI LANGLOIS SEMPOZYUMU
8-13 Kasım 2023
Film gösterimi, panel, sergi ve konser – Çoklu lokasyon (Institut français İzmir, İzmir Sanat, İzmir Mimarlık Merkezi ve Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi)
Giriş ücretsiz

İzmir Uluslarası Akdeniz Sinemaları Buluşması, üçüncü kez İzmirli sinemaseverlerle buluşuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Institut français, Mimarlar Odası İzmir şubesi ve Kültürlerarası Sanat Derneği işbirliği ile gerçekleşen festival kapsamında, 8-13 Kasım 2023 tarihleri arasında 20 Akdeniz ülkesinden filmler, İzmir Sanat, Institut français İzmir ve İzmir Mimarlık Merkezi’nde gösterimde olacak.
Festivalin tek ödülü olan “Henri Langlois MEDCINE İzmir” Ödülü bu yıl sinema dünyasının ustalarından ve Fransız Sinemateki Başkanı, Yunan kökenli Fransız yönetmen Costa-Gavras’ın olacak. Festival kapsamında Gavras’ın dört uzun metrajlı filmi (Ölümsüz, Sıkıyönetim, Cennet Batıda, Odadaki Yetişkinler) ve kolektif yapım olan iki kısa filmi gösterilecek.
İzmir Sanat’ta Henri Langlois, Costa-Gavras ve Türk Sinemateki yönetmeni Onat Kutlar’ın fotoğraflarından ve festivalde gösterilecek filmlerin afişlerinden oluşan bir sergi yer alacak.
Festivalin son günü, 13 Kasım’da, Langlois anısına “Henri Langlois ve Sinemanın Belleği Sempozyumu” İzmir Sanat’ta gerçekleştirilecek. Sempozyuma Cinémathèque française’i temsilen Iletişim ve Dış ilişkiler Müdürü Jean-Christophe Mikhailoff katılacak.

Sempozyum programı için tıklayın

Festival programı için tıklayın

(Her iki oturumda da Fransızca – Türkçe Simultane çeviri olacaktır.)

1. Oturum: 10.30 – 13.00
HENRI LANGLOIS VE BİR KÜLTÜR KURUMU OLARAK SİNEMATEK

Moderatör: Vecdi Sayar
Katılımcılar:
– Jean Christophe Mikhailoff (Cinémathèque Française)
– Dušan Kasalica (Yönetmen)
– Senem Erdine (Kadıköy Belediyesi Sinematek Yöneticisi)
– Zeynep Ünal (Yapımcı)

2. Oturum: 14.30 – 17.00
LANGLOIS VE SİNEMATOGRAFİK MİRASIN KORUNMASI

Moderatör: Jak Şalom
Katılımcılar:
-Florent Signifredi (Fransız Konsolosluğu Görsel – İşitsel İşbirliği Ataşesi)
– Prof. Dr. Savaş Arslan (9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümü Başkanı)
– Dr. Çağrı İnceoğlu (Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema TV Bölümü Başkanı)
– Doç. Dr. Başak Ürkmez (Mimar Sinan Üniversitesi Sinema TV Merkezi Yöneticisi)

KATILIM İÇİN LÜTFEN FORMU DOLDURUNUZ: https://forms.gle/XE4UKmpVuPjjYs8s5

Henri Langlois hakkında:

Henri Langlois, 13 Kasım 1914 tarihinde İzmir, Türkiye’de doğdu. Babası bir gazeteci olan Langlois, çocukluğunun ilk yıllarını İzmir’de geçirdi ve burada ilk defa sinema deneyimi yaşadı. 1922 yılında Paris’e taşındı ve özel fonlarla film arşivi oluşturmaya başladı. Henri Langlois, Georges Franju ve Jean Mitry ile birlikte 1936 yılında Cinémathèque Française’i kurdu.
Langlois, 1974 yılında Cinémathèque’te yaptığı çalışmalar nedeniyle Akademi Onur Ödülü aldı. Ayrıca Paris’teki 13. bölgeye adı verildi.