26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Büyülü Fener Sinemaları, Kızılay
31.05.2023
07.06.2023

Filmler Türkçe altyazılı

Bu sene Institut français Türkiye 26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ni 4 Fransız filmi ile destekliyor.

1998 yılında düzenlendiği ilk yıldan itibaren kadın emeğini görünür kılmak amacıyla çıktığı yolda kadın hareketiyle birlikte güçlenen, sinema sektöründeki kadınlar arasında bir iletişim ağı kuran ve filmlerin görünürlüğünü sağlayan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali çeyrek asrı geride bıraktı. Bu yıl 31 Mayıs – 7 Haziran 2023 tarihleri arasında düzenlenecek 26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde bir kez daha kadınlar ve sinema başrolde olacak.

Yer: Büyülü Fener Sinemaları, Kızılay

Festivalde IF’in desteklediği Fransız Filmler

Başkaların Çocukları (Les enfants des autres)

1 Haziran Perşembe 19.30 ve 3 Haziran Cumartesi 14.00

Rachel 40 yaşında, çocuğu yok. Hayatını seviyor: lise öğrencileri, arkadaşları, eski sevgilileri, gitar dersleri. Ali’ye aşık olarak 4 yaşındaki kızı Leyla’ya bağlanır. Ama başkalarının çocuklarını sevmek, almaya değer bir risktir…

Super-8 Yılları (Les années Super 8)

4 Haziran Pazar, 11.30 

1976’dan 1981’e yılları arası aile filmlerinden oluşan, Super 8’de çekilmiş, yazar Annie Ernaux’nun yayınlanmamış bir metniyle özel bir belgesel.

Mavi Kaftan (Le bleu du caftan)

5 Haziran Pazartesi, 14.00

Halim, Fas’ın Salé kapalıçarşısında geleneksel bir kaftan dükkanı işlettiği Mina ile uzun süredir evlidir. Çift, Halim’in sessiz tutmayı öğrendiği eşcinselliği sırrıyla hep birlikte yaşamıştır.

Saint Omer

6 Haziran Salı 19.30 ve 7 Haziran Çarşamba 16.30

Genç bir romancı olan Rama, Laurence Coly’nin Saint-Omer Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasına katılır. Coly, on beş aylık kızını kuzey Fransa’daki bir kumsalda gelgite terk ederek öldürmekle suçlanıyor.

Festivalin programı ve bilet satış için tıklayın.