24. İstanbul Tiyatro Festivali Açılış Performansı : Diagonale Ascendante

bomontiada
14.11.2020
15.11.2020

Institut français Türkiye’nin işbirliğiyle,
24. İstanbul Tiyatro Festivali Açılış Performansı: Diagonale Ascendante, 
14 Kasım Cumartesi 20:00
15 Kasım Pazar 15:00
15 Kasım Pazar 20:00

Dijital Kasım ve 24. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında, Institut français Türkiye’nin işbirliğiyle,
Festival Açılış Performansı: Diagonale Ascendante, 

Ücretsiz etkinlik.
Yaklaşık 30’ sürer; ara yoktur. 

Diagonale Ascendante: Bir yükseklik stratejisi… Bir dağa dolambaçlı bir yoldan tırmanıyoruz; tırmanan bedenin eğimi zeminin şeklini gösteriyor; eğimler adeta bedende yansıyor, yeni bir ifade olarak karşımıza çıkıyor. Peki ya zeminimiz dikse, düz bir duvarsa? Retouramont tarafından hayata geçirilen bu dans projesinde Nathalie Tedesco ve Fanny Gombert bedenin yükselişteki sınırlarını ve enerjisini dik bir yapıya tırmanarak sorguluyor. Diagonale Ascendante’ın akşamları gerçekleşecek ikili performansı ise, farklı bir görsel şenliğe dönüşüyor… Bu düet, dansçıların hareket ettiği yapıya projeksiyonun da yansıtılmasıyla pekiştiriliyor. Gerçek bedenlerin, gölgelerin ve yansıtılan imgelerin oluşturduğu bu görsel yapının yüzeyinde dansçıların devasa gölgeleri adeta yüzüyor… Boşluğu merkeze alan bu gösteri günümüze işaret ediyor; bedenlerimiz hareket etme arzusundayken, bizden ayrı, bizden başka bir şeye bağlı olarak farklı bir devinimle yaşamı başka/farklı bir hareket içinde yeniden üretiyoruz…

14 Kasım Cumartesi 20:00 

15 Kasım Pazar 15:00 

15 Kasım Pazar 20:00 

RETOURAMONT

  • Koreografi ve Sahneleme: Fabrice Guillot
  • Dış Göz ve Yardımcı Koreograf: Nathalie Tedesco
  • Güvenlik Yöneticisi ve Aparat Üreticisi: Olivier Penel
  • Performansçılar: Nathalie Tedesco, Fanny Gombert

Ortak yapımcılar: 
Coopérative De Rue et De Cirque-2R2C, the City of Villetaneuse-Paris 13 University, Plaine Commune, The Ballet du Nord-CCN of Roubaix, the City of Paris.

 

Yapımın çevrimiçi gösterimini 21 Kasım (20.00)-28 Kasım tarihleri arasında Institut français de Turquie’nin YouTube kanalından ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.