10. BOZCAADA ULUSLARARASI EKOLOJİK BELGESEL FESTİVALİ

Bozcaada
11.10.2023
15.10.2023

11-15 Ekim tarihleri arasında Bozcaada’da gerçekleşecek olan festivalde 3’ü Fransız yapımı olmak üzere toplam 50 film gösterilecek.

Institut français – İzmir, 10. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ni desteklemekten mutluluk duyar.

11-15 Ekim tarihleri arasında Bozcaada’da gerçekleşecek olan festivalde 3’ü Fransız yapımı olmak üzere toplam 50 film gösterilecek. Gösterimler Bozcaada’da iki mekanda ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Gösterimlerin ardından yerli ve yabancı yönetmenler belgesel meraklılarının sorularını yanıtlayacak, çeşitli söyleşi ve atölye çalışmalarıyla festival daha da zenginleşecek.

Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için yarışacak finalistler belli oldu ve festivalin ana yarışmasında toplam 13 film gösterilecek. Bu kategorideki filmlerin konuları iklim felaketlerinden dijital kirliliğe, yerel toplum mücadelelerinden yoksulluk içinde terk edilmiş alanlara kadar uzanıyor.

Festivalde Ana Yarışma kategorisinin yanı sıra Gaia Öğrenci Ödülü kategorisinde de 10 film gösterilecek. Ayrıca Panorama bölümünde 21 film, özel gösterim bölümünde ise 6 film izleyiciyle buluşacak. Üç yüzün üzerinde belgesel başvurusu arasından toplam 50 belgesel Bozcaada’da iki mekanda ücretsiz olarak gösterilecek.

Festivalde yer alacak Fransız yapımları:

Uluslararası yarısma:

The Forgotten Nuclear Victims, Suliane Favennec, France, 2023, (55 dk)

Panorama Bölümü:

Collette and Justin, Alain Kassanda, France / Belgium, 2022, (88 dk)
Achewiq, the Song of the Brave Women, Elina Kastler, France/Algeria, 2022, (16 dk)

Festival katalogu için tıklayın.