Biz Kimiz

Fransızca öğrenmek, Fransız kültürünü tüm çeşitliliğiyle keşfetmek, Fransa’daki araştırma ve yenilikler hakkında bilgi edinmek ya da üniversite eğitiminizi Fransa’da sürdürmek istiyorsanız, Türkiye Fransız Kültür Merkezi ekibi olarak daima yanınızdayız.

Türkiye Fransız Kültür Merkezi 80 yıldan bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren ve tüm dünyada 200’ü aşkın kültür kurumundan oluşan büyük bir ağın parçasıdır.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği ve Paris’teki Institut français ile yakın bağları olan Türkiye Fransız Kültür Merkezi, Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere üç şehirde faaliyet göstermektedir. Türkiye’de Fransız kültürü ve düşüncesinin tanıtımı için hizmet veren bu üç merkez, kültür-sanat etkinlikleri ve Türk üniversiteleri ile işbirliği içerisinde sundukları çeşitli hizmetler ile Fransız-Türk ilişkilerinin zenginleşmesine katkıda bulunurlar.

Merkezlerimiz bünyesinde yer alan Campus France büroları da Fransa’da yüksek öğrenim görmek isteyen Türk öğrencilerin hizmetindedir. Türkiye Fransız Kültür Merkezi aynı zamanda yerel ortaklarıyla da işbirliği içinde çalışır : AEFE Fransız liseleri, « FrancEducation » belgeli çift dilli eğitim kurumları, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA), kültür-sanat ve eğitim kurumları, üniversiteler ve Adana ile Bursa’daki Alliance française dernekleri ile kurduğu yakın işbirliği sayesinde Türkiye Fransız Kültür Merkezi sadece üç şehirde değil tüm Türkiye’de etkinlikler düzenler.

Türkiye Fransız Kültür Merkezi’nin Fransızca öğretimi ve Fransızcanın yaygınlaştırılması, eğitim ve üniversite alanında işbirliği, kütüphaneler, müzik, plastik ve görsel sanatlar, sinema, tiyatro, dans, performans, bilimsel ve teknik kültür, edebiyat ve fikir söyleşileri gibi farklı disiplinlerde sanatsal ve kültürel işbirlikleri ve etkinliklerden oluşan geniş bir faaliyet alanı vardır. Online Fransızca kursları ve dijital kütüphane « Culturethèque » gibi hizmetler de sunan Türkiye Fransız Kültür Merkezi böylece geleceği tasarlamak ve yeni uygulamalar ile toplumun değişen ihtiyaçlarına cevap vermek üzere sürekli kendini yenilemektedir.

Türkiye Fransız Kültür Merkezi, işbirliği içinde olduğu tüm kurumlarla birlikte Türkiye’de Fransızcanın canlılığına ve frankofon kültüre katkıda bulunur. 2018 yılında Galatasaray Lisesi’nin 150nci ve Galatasaray Üniversitesinin kuruluşunun 25inci yıldönümünü kutlayacağımız düşünüldüğünde Türk – Fransız kültür ilişkilerinin ne denli derin ve zengin olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Sizleri, bizi ziyaret etmeye, mekanlarımızı tanımaya ve kültürel etkinliklerimizi izlemeye davet ediyoruz; içinizde aramıza katılma ve tarihe kök salmış bu özel Türk-Fransız diyaloğunun bir parçası olma arzusu ve merakı uyandıracağımızı umut ediyoruz.