GÖSTERİ – ISTANBULLYWOOD’A DÖNÜŞ – SEDEF ECER

Institut français gösteri salonunda
28.05.2024 19:30
28.05.2024

İstiklal Cad. No:4
Taksim Beyoğlu

Gösteri – İstanbullywood’a dönüş
Sedef Ecer
28 Mayıs Salı saat 19:30

Institut français

Milli Servet (Trésor national) romanının Türkiye’de yayımlanması münasebetiyle, Institut français Türkiye yazar Sedef Ecer’i ağırlayacak.
28 Mayıs Salı günü saat 19:30’da Institut français İstanbul’da ilk olarak “Retour à Istanbullywood” eserinden yola çıkarak hazırladığı oyununu seyircilerle buluşturacak. Gösteride eserinden bölümler okuyacak yazara, Clémence Audas ve Elena Michielin-Flamminio eşlik edecek.

Gösteri Fransızca gerçekleşecektir.

Giriş ücretsiz, kayıt zorunludur.

Özet:

Retour à Istanbullywood

Sedef Ecer çok özel bir çocukluk geçirdi. Üç ile on yaşları arasında Türkiye’de 25 uzun metrajlı film, gösteri, fotoroman ve radyo dizisinde rol aldı. Bu “çocuk yıldız” statüsü her zaman bir yazar, oyun yazarı ve senarist olarak onun hayal gücünün bir parçası olmuştur. Ama filmler hayır.

Son yıllarda Sedef Ecer, eski filmilerini izlemeye ve bu malzemeyle çeşitli yazı projeleri oluşturmak için bu dolu görüntü ve hikaye dizisini keşfetmeye karar verdi.

Birkaç proje düşündü. Bir roman, bir tanıklık kitabı, bir podcast, performanslar ve bir oyun.

Retour à Istanbullywood, bu geçişin izini sürüyor, hem çocukluğunun hem de artık bu eski melodiler dışında var olmayan bir ülkenin unutkanlığı etrafındaki beklenmedik anıların izini sürüyor; hafıza, kişisel ve kolektif hafıza kaybımız üzerine bir hikaye araştırmasıdır.

İki bölümden oluşan sahne, bu yaz Mois Molière’de ve ardından Avignon festivalinde Paris Istanbul, dernier appel başlıklı ön izlemede sunulacak eserden alıntılardan oluşacak. İkinci bölümde Sedef Ecer, Milli Servet adlı romanından alıntılar okuyup yorumlayacak.

Hem bu projeye sahneye uyarlanmasında hem de bu metinlerden geçen karakterlerin yorumlanmasında kendisine eşlik eden iki sanatçı Clémence Audas ve Elena Michielin-Flamminio ile sahnede olacak. İlk bölümü Éric Bouvron tarafından sahnelendirilmiştir.

Oyuncular:

Sedef Ecer

 

Clémence Audas

 

Elena Michielin-Flamminio