YAŞASIN FRANKOFONİ 2021 !

Bu özel bağlamda ve geleneksel Frankofoni kutlamaları vesilesiyle, Institut français ve ortakları, bir tek Frankofoni Ayı değil, Mart ortasından Haziran ortasına kadar bir dizi etkinlikle Türkiye’de Frankofoni İlkbaharı sunuyor! Fransızca konuşulan ülkelerin büyükelçilikleri ve konsoloslukları, Institut français Ankara, İstanbul ve İzmir, Adana ve Bursa’daki iki Alliance française derneği, çift dilli okullar ağı, Galatasaray Üniversitesi ve Türk üniversitelerinin Fransızca bölümleri, Fransızca Öğretmenlerı dernekleri ve Türkiye’de Frankofoni’nin tüm aktörleri yüzden fazla etkinlik sunmak için ülke çapında seferber oldu.

Yarışmalar, kısa filmler, film gösterimleri, edebiyat buluşmaları, gösteriler, konserler ve resitaller, toplantı-münazaralar, sergiler, konferanslar, yazı atölyeleri, müzik yarışmaları, şiir veya masal okumaları, NATO modeli, karaoke, web seminerleri, öğretmen eğitimi, radyo yayınları, gastronomik veya şenlik buluşmaları, programda herkes için bir şeyler var!

Etkinlik programını keşfedin!

Frankofoni İlkbaharı programı

Frankofoni İlkbaharı çerçevesinde düzenlenen yarışmalara katılarak ödül kazanmak ister misiniz ? Aşağıdaki bağlantılara tıklayın !

Podcast yarışması “Souvenirs souvenirs” APFT Istanbul, APFA ve APFIZ

Yaratıcı yazı yarışması “Mes langues en fète” APFT Istanbul, APFA ve APFIZ

Şiir yarışması “Petits poètes” APFIZ , APFA ve APFI

Şiir yarışması “En avant la poésie” APFIZ, APFA ve APFI

Şiirsel video yarışması “A la fenêtre de mon âme” APFIZ, IFT, APFA, APFI, IFprofs, FIPF

Institut français Türkiye tarafından düzenlenen “Dis-moi dix mots” yarışması

Gelecek 2 haftanın etkinliklerine birlikte bakalım

8-15-22-29 Nisan Cycle des conférences “Avril didactique”

9 Nisan Le direct de l’Institut français sur Instagram avec Tilbe Saran

13 Nisan “Le français discipline d’enseignement: éléments d’histoire”, Dan Savatovsky, Professeur émérite à l’Université Sorbonne Nouvelle.

15 Nisan Performances musicales des élèves finalistes du Concours “Chante ! Chante ! Chante !” 2020 diffusées sur la chaîne YouTube du lycée Saint Benoît

15 Nisan Le direct de l’Institut français sur Instagram avec Ayşe Sicimoğlu

15 Nisan – 15 Mayıs Exposition : La ville au miroir de la publicité. Une sélection de sources francophones, 1850-1950, Lycée Notre-Dame de
Sion

17 Nisan Heure du conte spéciale francophonie, en ligne par IF Istanbul

20 Nisan “L’analogie en linguistique”, M. le Professeur Philippe Monneret, Université Sorbonne

28 Nisan Salon Edebiyat, Amin Maalouf

29 Nisan Orchestra’Sion : Concert de musique classique. *Debussy : Clair de lune & Les Chansons de Bilitis (arr. instrumental) *Ravel : Sonatine (arr. pour Flûte, harpe, alto)