“Ta voix compte” : OIF tüm dünyadaki frankofon gençlerin sesini duymak istiyor

Frankofoninin 50. yılı vesilesi ile Uluslararası Frankofoni Organizasyonu OIF 15-35 yaş arası gençlerle birlikte yarını düşünmek ve planlamak için bir proje başlattı.
Frankofonlar ne yapmak istiyor, yarının dünyasına nasıl katkılar sunmak istiyorlar?

OIF, Frankofoninin 50. yılı dolayısıyla Frankofon topluluğa gelecekleri üzerinde düşünme ve paylaşma çağrısında bulundu; siz de liseli öğrencilerinize aynı soruları sorabilirsiniz.

Frankofon gençlik tüm dünyada farklılıkları ve ortak noktaları olan büyük bir topluluk, aynı dil etrafında toplanarak daha iyi bir dünya ve gelecek için birlikte çalışabilecek bir topluluk.

Frankofoni gezegenin sorunlarına nasıl çözüm bulabilir : birlikte yaşamaya inanarak, çevreyi koruyarak, eğitimde fırsat eşitliği yaratarak, dijitale erişim sağlayarak, iş fırsatları yaratarak, barışı ve cinler arası eşitliği destekleyerek? Daha yaratıcı toplumları nasıl yaratırız?

Proje 3 aşamadan oluşuyor :

1) Düşünme – « Şu an neredeyiz? »
13 Mayıs’tan itibaren genç frankofonlar bir form doldurarak ve tartışma konularına katılarak kendilerini meşgul eden konuları ve beklentilerini iletecek.

2) Öneriler – « Gelecek için senin projen nedir? »
17 Haziran’dan itibaren katılımcılar öneri ve çözümlerini sunabilecekler.

3) Oylama – « Hangi projeleri tercih ediyorsun?»
8 Temmuz’dan itibaren gençler ortak gelecekleri hakkında karar vermek üzere projeleri oylayabilecekler.

Proje sonuçları OIF üyesi 88 frankofon devlet ve hükümete sunulacak ve tüm frankofon toplumlara duyurulacak. Önerilerin gerçekleşebilmesi için bölgesel organizasyonlar kurulacak.

Katılmak için tıklayın https://consultation-jeunesse-francophonie.org/#section1