“ÖĞRETMENLİK DENEYİMİM” Ortak video projesi

28 Kasım 2019

Uluslararası Fransızca Ögretmenleri Günü 

#JIPF2019

28 Kasım “Uluslararası Fransızca Ögretmenleri Günü” kutlanıyor

Uluslararası Fransızca Öğretmenleri Federasyonu (FIPF) tarafından bu yıl ilk defa ilan edilen 28 Kasım Uluslararası Fransızca Öğretmenleri Günü Türkiye’de zengin bir etkinlik programı ile kutlanacak.

Fransızca’nın tüm dünyada öğretilmesi ve sevilmesi için çalışan Fransızca öğretmenlerine teşekkür etmek, çabalarını onurlandırmak için düzenlenen bu özel gün için Türkiye’de faaliyet gösteren Ankara, İstanbul ve İzmir Fransızca Öğretmenleri dernekleri, Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği, Institut français, Galatasaray Üniversitesi ve Fransızca eğitim veren okulların katılımıyla bir etkinlik programı hazırlandı.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği 28 Kasım’da İstanbul’da bulunan Fransız Sarayı’nda öğretmenler için bir resepsiyon verecek. Resepsiyona evsahipliğini Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter ve Kültür Etkinlikleri ve İşbirliği Servisi Müsteşarı Jean-Jacques Victor yaparken Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan Boyacı da bir konuşma yapacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Fransa Büyükelçiliği arasında Mayıs ayında imzalanan bir protokolle MEB’e bağlı devlet okullarında görev yapan Fransızca öğretmenlerine yönelik bir meslek içi eğitim programı hazırlanmış ve geçtiğimiz yaz 25 Fransızca öğretmeni Ankara’da ve Fransa’nın Vichy kentinde meslektaşlarını eğitmek üzere formasyona katılmışlardı.

Geceye katılan konuklar arasında yapılacak çekiliş sonucu Institut français tarafından iki kişiye Fransa’ya gidiş-dönüş uçak bileti hediye edilirken Türkiye’deki Fransızca öğretmenleri derneklerinden oluşan bir juri ayrıca “en kurnaz öğretmeni” seçecek.

Diğer şehirlerde 28 Kasım Uluslararası Fransızca Öğretmenleri Günü şu etkinliklerle kutlanacak :

  • Ankara Fransızca Öğretmenleri Derneği tarafından “Türkiye’de Fransızca Öğretmeni olmak” konulu panel ve kokteyl,
  • İzmir Fransızca Öğretmenleri Derneği tarafından “Fransızca Öğretmenleri Balosu”
  • Alliance Française Bursa tarafından Fransızca öğretmenleri için oyun günü. 

Etkinlik programı