Genç Frankofon Sinemaseverler Yarışması

Genç Frankofon sinema severler yarışmasına tüm dünyada bulunan 15-25 yaş arası gençleri davet ediyoruz. 2018 Cannes Film Festivali sırasında Pavillon des Cinémas du Monde’da kazananı açıklanacak olan, 8 adet fransızca film oylamaya sunulacak. Bu yarışmanın yanında sinema eleştirisi yarışması da düzenlenecek. Kazanan elestiri sahibi Fransa’da gerçekleşek olan sinema festivaline davet edilecek. 1 Kasım 2017 ve 15 Mayıs 2018 tarihleri arasında katılabilirsiniz!

  • Okullarınızda 8 adet fransız filmi için gosterim düzenleyin. Bu senenin filmleri, yetişkinliğe geçiş, aile bağları, aşk ilişkileri ve insanların bakışı gibi sorgulara odaklanarak, fransız toplumun kültürel çesitliligine ışık tutacak.

Seçilen filmleri İFcinéma platformunda bulabilirsiniz :

Tamara d’Alexandre Castagnetti

Corniche Kennedy de Dominique Cabrera

Swagger d’Olivier Babinet

Aya de Yopougon de Marguerite Abouet et Clément Oubrerie

Les Souvenirs de Jean-Paul Rouve

La Fille du patron d’Olivier Lousteau

Max et Lenny de Fred Nicolas

Good Luck Algeria de Farid Bentoumi

İfcinéma platformuna üye olmak için http://ifcinema.institutfrancais.com/fr/ sitesinde « İnscription » şıkkına tıklayarak ve formu doldurarak online kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.Her okulun sadece bir e-posta adresi ve bir şifre girmesi zorunludur. Dolayısıyla, aynı okulda çalışan öğretmenler tek bir e-posta adresi ve tek şifre kullanacaktır. Üyeliğiniz size gönderilen otomatik mail ile 48 saat içinde onaylanacaktır.

Ek bilgi için, Görsel-İşitsel İşbirliği Ataşemiz ile irtibata geçebilirsiniz : christophe.pecot@diplomatie.gouv.fr

  • IF Cinéma platformundan seçilmiş olan 8 filmi yükleyerek öğrencilerinize favori filmlerini seçtirin ve öğrencilerinizi film eleştirmenliği yarışmasına katılmaları için teşvik edin.

http://www.institutfrancais.com/fr/actualites/prix-des-jeunes-cinephiles-francophones sitesinden online oylamaya katılın.

Kazanan film, 2018 Cannes Festival esnasında, Pavillon des Cinémas du monde’da,  Fransız Kültür Merkezi tarafından açıklanacaktır.

  • Frankofon genç sinemaseverler en sevdikleri filmi telefon, tablet veya bilgisayarları ile en fazla 2 dakika süren bir eleştiri videosu çekerek savunabilirler. Bu videolar jüri tarafından incelenecek ve duygusal ve iletişim yönlerine dikkat edilerek en iyi video seçilecektir. Kazanan öğrenci sinema festivaline katılmak üzere Fransa’ya davet edilecek (Kazanan küçük yaşta olursa, reşit olan bir kişi ile birlikte gelecek). Katılmak için, adaylar videolarını ve katılım formunu aynı mesajda 15 mayıs 2018 tarihinden önce concoursvideo@institutfrancais.com adresine göndermeleri gerekiyor.

Yarışma kuralları

Katılım formu

Seçilen 8 filmin tanıtımı

2017 Frankofon sinemaseverleri yarışmasını kazanan videoyu buradan izleyebilirsiniz

Öğrencilerinizi video yapmaya hazırlamak için su playlist’i izletebilirsiniz

Sevgili öğretmenler, sınıf içi faaliyetleriniz için gereken pedagojik araçları dil seviyelerine göre buradan yükleyebilirsiniz.