Gece ile ilgili görüşünüzü paylaşın !

Tüm gece kuşlarının, uykusuz gezginlerin ve hayalperestlerin dikkatine !

Fransız Kültür Merkezi, RFI ve Arte Radyosu, dünyanın dört bir yanında bulunan Fransızca dili öğrencilerine “Les Idées de la Nuit” adlı geniş çaplı ortak bir  radyo projesine katılma olanağı sunuyor.

Bir veya daha fazla ses ve / veya ortam seslerinden oluşan kısa bir ses dizisi oluşturarak gece deneyiminizi anlatmaya davetlisiniz.

Bu çalışmada çeşitli konular, evrenler veya temalar keşfedilebilir :« Gece ile ilgili bir fikir üretin ! Size neler çağrıştırdığını bizimle paylaşın ! »  Mesela, aşağıdaki örnekleri kaydedebilirsiniz :-          gece sesleri : kapalı veya açık mekanların ortam sesleri, ninniler, Türkçe radyo veya TV’den alıntı…-          hikayeler : geceden söz eden Türk hikaye veya efsane, rüya veya kabus, fıkra veya gece ile bağlantılı bir deneyim…-          betimleme : geceyi çağrıştıran bir tablo ya da fotoğraf  ve bu konuda yorumunuz-          Sesli okumalar : gece hakkında bir şiir ya da metin, yerel bir gazetede yazılan bir gece haberi…

Ses kaydınızı tamamladıktan sonra, 1 Aralık 2018 tarihine kadar ARTE Radio audioblogs platformunu bağlantısından http://audioblog.arteradio.com/list-category yayınlayarak paylaşın. Ses kaydınızın başında tarih ve kayıt mekanını belirtmeyi unutmayınız.

Bu etkinlik, yaş, seviye ve öğretim kurum farkı gözetmeden tüm Fransızca dili öğrencilerine açıktır : Okullar, üniversiteler, Fransız Kültür Merkezleri, Alliances françaises kurumu, vb.

Bu projeyi kendi sınıflarında gerçekleştirmek isteyen öğretmenler için pedagojik belgeler de  mevcuttur.

Her kesimden gelecek tanıklıklar ve anlatımlar sayesinde « Gecenin getirdiği fikirler », tüm farklılığı ve çeşitliliğiyle, dünyanın dört bir yerinde yer alan frankofonların gece deneyiminin geniş bir haritasını yansıtacak.