2018 Türkiye’deki Frankofon Liseliler Edebi Münazara Ödülleri

Türkiye’deki Frankofon Liseliler Edebi Münazara Yarısması’nda tartısma konusu olarak bu yıl yazar Elise Fontenaille’ın Banksy ve ben isimli kitabı seçildi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye’deki Frankofon Liseliler Edebi Münazara Yarısması, Ankara, Istanbul ve Izmir’den 10 çift dilli lisenin – Galatasaray, Saint-Benoît, Sainte Pulchérie, Saint-Michel, Notre-Dame de Sion, Saint-Joseph, Küçük Prens, Tevfik Fikret Ankara, Tevfik Fikret Izmir, Saint-Joseph Izmir Liseleri – ögrencilerine 1 Ekim 2017 – 20 Mart 2018 tarihleri arasında bir düsünme, tartısma ve Fransız gençlik edebiyatı hakkında fikir alıs verisi imkanı sunuyor.

Gençler ilk önce kendilerine önerilen 4 kitaptan 2’sini bir ön seçim ile belirliyor ve okuma gruplarında kitabı çalısıyorlar. Her okul bu iki kitaptan birini seçerek kitabı savunacak bir hatip ögrenci belirliyor.

10 Okulun hatipleri ve okuma kulübü üyeleri 19 ve 20 Mart tarihlerinde Istanbul’da toplanarak atölye çalısmalarına katılıyor ve son olarak da Pierre Loti lisesi’nden 3 ögrencinin moderatörlügünde gerçeklesen bir büyük münazarada hatipler seçtikleri kitabı savunuyorlar. Charles De Gaulle Lisesi’nden ögrencilerin filme aldıgı münazarada ödül en iyi sekilde savunulan kitaba verilirken en iyi iki hatip de ogrenciler ve jüri tarafından seçiliyor. Seçilen hatipler bu yaz Fransa’ya bir seyahat kazandılar!

Türkiye Fransız Kültür Merkezi’nin davetini kabul eden yazar Elise Fontenaille, iki gün boyunca 100 ögrenci ile birlikte atölye çalısmalarına ve münazara’ya katılmaktan çok mutlu oldugunu belirtti. Yarısmanın sonuçları Fransa’nın Istanbul Baskonsolosu Bertrand Buchwalter tarafından 20 Mart tarihinde Fransız Sarayı’nda düzenlenen Frankofoni resepsiyonunda, sıcak bir ortamda açıklandı.

Charles De Gaulle Fransız Lisesi ögrencilerinin hazırladıgı video

 

Bertrand BUCHWALTER, Fransa Baskonsolosu

ve yazar Elise FONTENAILLE,

 

 

 

 

Bertrand BUCHWALTER, Fransa Baskonsolosu

ve Elif Yasmin TÜRKOĞLU, 1ère en iyi hatip (Notre-Dame de Sion)

 

 

 

 

Bertrand BUCHWALTER, Fransa Baskonsolosu

ve Sezgi SALBAŞ, 2ème en iyi hatip (Sainte Pulchérie)

 

 

 

Diaporama 19 Mart, Istanbul Fransız Kültür Merkezi