20 Mart 2017 Frankofoni Gecesi

Uluslararası Frankofoni Günü Seremonisi, İstanbul

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries ve Uluslararası Frankofoni Organizasyonu’nun İstanbul’daki üyeleri Uluslararsi Frankofoni Günü vesilesi ile frankofon Türk gençliği onuruna 20 Mart 2017 tarihinde İstanbul Fransız Sarayı’nda bir bir resepsiyon verdi.

İstanbul, Ankara ve Izmir’den 2 Fransız Lisesi ve 9 çift dilli liseden 26 öğrencinin katıldığı « Türkiye 1. Frankofon Liseliler Ödülleri » ulusal jürisinin 17 Mart’ta Fransız Kültür Merkezi’nde toplanarak kararlaştırdığı sonuçlar açıklandı. Si tu savais isimli hikayesiyle ödül Benoît Broyart’a verilirken Fransa Büyükelçisi Terrible effaceur yazarı Marie-Sabine Roger’e okurlarının beğenilerini sundu. Münazaranın en iyi iki hatibine Fransa seyahati hediye edildi.

Kanada’nın İstanbul Başkonsolosu Ulric Shannon, Fas’ın Istanbul Başkonsolosu Mhamed Ifriquine, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, İsviçre’nin İstanbul Başkonsolos vekili John Ruhoff ve Belçika’nın İstanbul Konsolosu Jean-Michel Colas « 1 dakikalık metamorfoz » yarışmasını kazanan toplam 9 ortaokul, lise ve üniversite öğrencisine 2 Fransa seyahati, 1 akıllı telefon, 3 tablet, 3 MP3 çalar, çizgi romanlar ve gastronomik yemek ödülleri verdi.

Bir çok ödül verilmesinin yarattığı samimi ortamda genç frankofonlar, öğretmenleri, okul müdürleri ve Türkiye’deki frankofoni dostları Fas’ın Istanbul Başkonsolosluğu tarafından ikram edilen Fas mutfağının muhteşem lezzetlerini de tatma imkanı buldular.