fbpx

Türk üniversitelere pedagojik atölye turnesi

Fransa Büyükelciliği 6 üniversiteden toplam 110 Fransızca formatörünün katıldıgı pedagojik atölye turnesi düzenledi. 28 Mayıs – 12 Haziran 2018 tarihlerinde Adana, Samsun, Istanbul, Ankara, Eskisehir ve Izmir’de gerçekleşen pedagojik formasyon atölyeleri Lyon 2 Lumière üniversitesinden Hervé Deschamps tarafından yönetildi ve sözlü ifade becerilerine ve dilbilgisinin öğrenimine odaklanıldı.

Öğretmenler, bu dinamik formasyona ilgi ve coşkuyla katıldılar. Somut öğrenme durumlarıyla doğrudan deney yapma, sınıfta çekilen örnekleri analiz etme ve iletişimsel faaliyetler oluşturma gibi çalışmalar gerçekleştirildi.

Atölyeler sırasında yabancı dil öğretiminde önemli olan didaktik kavramlar etrafında ve sınıf içi etkileşimler konularında fikir alışverişleri ve pratik çalışmalar yapıldı: hedef dilin ve anadilin kullanımı, öğretmen ve öğrencilerin konuşma zamanı ve paylaşım süreleri, küçük gruplarda çalışma uygulaması ve yararları, öğretmenin animatör rolü, öğrencinin aktif pozisyonu, öğrenci etkileşimlerini kolaylaştırmak, öğrencinin motivasyonunu artırmak için araçlar,  akıllıca düzeltme, keşif ve sonuca varma, dilbilgisel çalışmanın sürekliliği…  Üniversitelerin evsahipliği yaptığı formasyonlar, öncelikle Fransızca dili eğitim ve öğretimi yapan 9 bölümün Türk eğitmenlerine ve ilgili hazırlık sınıflarının öğretmenlerine yönelikti. Aynı zamanda diğer eğitim ve akademik kurumlardan bazı öğretmenler de katılabildi.

Atölyeler, toplantılar ve fikir alışverişi için büyük bir fırsat sunmuştur ve Türkiye’deki Fransızca dili eğitmenleri ve öğretmenleri ağını geliştirmeye ve birleştirmeye yardımcı olmuştur.

Ziyaret ettiğimiz şehirler :

  • 28 ve 29 Mayıs tarihlerinde ADANA’da, Çukurova Üniversitesi Fransızca dili eğitimi bölümü ve hazırlık sınıfı ile (Adana, Mersin, Kahramanmaraş ve Tarsus’un birkaç okul ve üniversite öğretmenlerinin katılımıyla)
  • 30 ve 31 Mayıs tarihlerinde SAMSUN’da, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fransızca dili eğitimi bölümü ve hazırlık sınıfı ile (Samsun okullarından bazı öğretmenlerinin katılımıyla)
  • 1 ve 4 Haziran tarihlerinde İSTANBUL’da Marmara ve İstanbul Üniversiteleri Fransızca dili eğitimi bölümü ve hazırlık sınıfları ile
  • 5 ve 6 Haziran tarihlerinde, İZMİR’de Dokuz Eylül Üniversitesi Fransızca dili eğitimi bölümü ve hazırlık sınıfı ile
  • 7 ve 8 Haziran tarihleri ​​arasında ESKIŞEHİR’de – Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Bursa Uludağ Üniversitesi Fransızca dili eğitimi bölümleri ve hazırlık sınıfları ile (Eskişehir okulları ve üniversitelerinden birkaç öğretmenin katılımlarıyla).
  • 11 ve 12 Haziran tarihlerinde, ANKARA’da, Hacettepe ve Gazi Üniversiteleri Fransızca dili eğitimi ve hazırlık sınıfları ile

PEKİ DEVAMI ?

  • Tüm atölye katılımcılarını yeni iletişimsel sözlü üretim faaliyetlerini yayınlamak ve meslektaşlarıyla bilgi alışverişine devam etmek için IFprofs platformu üzerindeki “Randevu Communicative” grubuna https://tr.ifprofs.org/groupe/randevu-communicatif  linkinden kayıt olmaya davet ediyoruz.
  • Ayrıca, sözlü ve yazılı anlama becerileri ve yazılı üretimin iletişimsel ve eylemsel yaklaşımı üzerine ikinci bir pedagojik atölyeler dizisi Haziran 2019‘da yapılacaktır !