blank

SALON EDEBİYAT: MARYAM MADJIDI

blank
IFT, Konrad Adenauer Cad. No 30 - Yıldız
05.10.2022

RENCONTRE LITTERAIRE

Maryam Madjidi “Marx ve Oyuncak Bebek”

Institut français Ankara, edebiyat fuarları programının kapsamında, 2017’de ilk roman Goncourt ödülünü kazanan ve Türkiye’de Profil Kitap Yayınevi tarafından yayınlanan Marx ve Oyuncak bebek yazar Maryam Madjidi’yi ağırlıyor.

Konferans sonrası, yazar, Marx ve Oyuncak bebek kitabının imzasını yapacaktır.

  • 5 Ekim 2022 Çarşamba, 19.30
  • Konferans dili Fransızca, Türkçe simültane çeviri gerçekleşecektir
  • Katılım ücretsizdir, rezervasyon zorunlu, buradan kayıt olun

Maryam Madjidi

blank

1980 Tahran doğumlu Maryam Madjidi 6 yaşında Iran’dan ayrıldıktan sonra Paris’te ve sonrasında Paris banliyösü Drancy’de yaşar.

Sorbon Üniversitesi edebiyat bölümünden mezun olduktan sonra banliyö ve şık semtlerde bulunan  ortaokul ve lise öğrencilerine, fiziksel engellilere, Çinli ve Türk öğrencilere ve Nanterre Yarı Açık Cezaevi mahkumlarına Fransızca eğitimi verir.

4 yıl Pekin’de 2 yıl da Istanbul’da yaşamıştır.

Şimdilerde ise Paris banliyösünde refakatsız çocuklara Fransızca dersi vermektedir.

İki romanı « Marx ve Oyuncak Bebek »  (2017) ve « Pour que je m’aime encore » (2021) Nouvel Attila yayınevi tarafından ve gençeler yönelik iki kitabı « Benim adım Maryam » (2019) ve « Mon amie Zahra » (2021) L’Ecole des loisirs yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

Maryam Madjidi, 2. Kapadokya Uluslararası Çocuk Kitapları Festivali’nde Institut français Türkiye’nin konuğu olarak katılacaktır (festival bilgileri).

 

blank