fbpx

ETKİNLİK TAKVİMİ


GECE UÇUŞU (SAINT-EXUPERY): EDEBİYAT VE MÜZİK GECESİ

IFT : Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
IFT : Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
16.03.2020 - 19:00

SAINT-EXUPERY Okuma ve müzik

GECE UÇUŞU: EDEBİYAT VE MÜZİK GECESİ

  • 16.03.2020 Pazartesi, 19:00
  • Saint-Exupery eserleri sadece Fransızca okunacaktır
  • LCV zorunlu ve 2 Mart itibaren alınacaktır

Gece Uçuşu: Edebiyat ve müzik gecesi

  • Marie-Christine Barrault, okuma
  • Franck Ciup, piyano

Bekleyiş, umut ve insanlık konuları etrafında, “iletişim düşünürü” Antoine de Saint-Exupéry’nin (1900–1944) Anneme Mektup, Bir Rehineye Mektup, İnsanların Dünyası ve Gece Uçuşu adlı eserlerinden alıntılarla oluşan bir edebiyat ve müzik gecesi.

Marie-Christine Barrault’nun, piyanoda Franck Ciup eşliğinde bize edebiyat ve müzikli bir « Gece Uçuşu »nda sunacağı bu şafak ve alaca karanlık şarkısı, işte bu umut şarkısıdır.

Müzik Bach, Piazzolla, Moussorgski, Ciup, Mozart

 

Marie-Christine Barrault, oyuncu

1963 yılında Cours Simon’da eğitim gören Marie-Christine Barrault, 1964 yılında Dramatik Sanat Konservatuarına kabul edilmiştir.  Amcası Jean-Louis Barrault ve Maurice Bejart himayesinde  kendini tiyatroya adadı. 1969’da yönetmen Eric Rohmer Barrault’yu seçerek, Jean-Louis Trintignant ile oynayıp sinemadaki ilk adımlarını attı. André Delvaux, Woody Allen, Andrzej Wajda, Manoel de Oliveira, Jean-Pierre Mocky ve Brice Cauvin gibi yönetmenler ile çalıştı.

Franck Ciup, piyanist ve besteci

Paris’teki Ecole Normale de Musique Alfred Cortot’tan mezun piyanist ve besteci Franck Ciup, farklı etkinliklerle gündeme gelen bir şahsiyet. 2006’da, Bourges’daki evinde “Théâtre Saint Bonnet” adıyla, İtalyan üslubunda ve akustiği olağanüstü, küçük özel bir tiyatro inşa ettirdi. Her yıl, prestijli müzisyenlerin gelip çaldığı ve kayıt yaptıkları bir müzik sezonu da tasarlıyor: B. Chamayou, N. Lugansky, B. Engerer, F.-R. Duchâble, P. Badura-Skoda, H. Demarquette, A. Rahman El Bacha, G. Bellucci, v.b. F. Ciup, Tiyatro’nun kurucusu Marie-Christine Barrault ile birlikte birçok edebî konserde sahne alan bir ikili oluşturuyor. 2013’te nöbeti sonradan Jacques-Cœur de Bourges Hastanesi’nin devralacağı bir dizi hastane konseri « Concertopitaux »’yu yaratır. Besteleri, Eric Artz, Tristan Pfaff, Etsuko Hirose, Nima Sarkechik, v.b. usta piyanistler tarafından çalınmaktadır.