Konferans: Fabien Toulmé ve Ersin Karabulut ile buluşma

IFT, Konrad Adenauer Cad. No 30, Yıldız
14.02.2023 - 19.30

Etkinlik Fransızca ve Türkçe gerçekleşecek ve simültane çeviri yapılcaktır

Institut français, ünlü dizi Hakim’in Yolculuğu‘nun (L’Odyssée d’Hakim) Fransız yazarı olan Fabien Toulmé ve Fransa’da yeni yayınlanan Journal inquiet d’Istanbul ayrıca Türkiye’nin çizgi romanın yeni dalgasını temsil eden Ersin Karabulut‘un buluşmasıyla size yeni bir çizgi roman etkinliği sunuyor. Bu konferans, 2 sanatçının Fransa ve Türkiye arasındaki kişisel yolculuklarını, ilhamlarını ve çalışmalarını tartışmalarına vesile olacak.

Söyleşinin ardından eserlerinin satışı ve imza töreni yapılacak.

Bu vesileyle, Şubat ayı boyunca Institut’müzde sergilenecek olan Ersin Karabulut’un çizgi romanın resimlerinden oluşan çerçevelerde sunulduğu “9. Sanata Yolculuk” adlı sergisinin resmi açılışı yapılacaktır.

Etkinlik Fransızca ve Türkçe gerçekleşecek ve simültane çeviri yapılacaktır.

14 Şubat Salı, 19:30.

Katılım ücretsizdir, kayıt zorunlu.

Fabien Toulmé

1980 yılında Orléans’ta doğdu. İnşaat Mühendisliği ve Şehir Planlama okuduktan sonra işi gereği on yıl yurt dışında (Brezilya, Benin, Güyana, Guadelup) yaşadı. 2008 yılında kendini çizgi romana adamak arzusuyla Fransa’ya döndü. İnternetten ve ardından dergilerde birkaç hikaye yayınlayarak başlar. 2012’de Angoulême’e Festivali’ne (çizgi roman festivali) gitti ve orada Éditions Delcourt’tan hamilelik sırasında trizomi 21 tespit edilemeyen kızı Julia’nın doğum hikayesini anlatmasını istedi. 2014’te Ce n’est pas toi que j’attendais (Beklediğim sen değilsin) yayınlandı ve büyük başarı ve olumlu yorumlar aldı. Daha sonra sosyal ve toplumsal temaları keşfetmeye ve bu konulara odaklanarak devam eder:  mesleki başarıya (Les deux vies de Baudouin, 2017, Delcourt Yayınevi), mültecilerin kaderine (l’Odyssée d’Hakim, 2018 à 2020, Delcourt Yayınevi), çiftlerin değişen yaşam tarzlarına (Suzette ou le grand amour, 2021, Delcourt Yayınevi) ve taahhüt ve aktivizme (En lutte, 2022, Delcourt Yayınevi).

Ersin Karabulut

1981 yılında İstanbul’da doğdu. Lise yıllarından başlayarak Pişmiş Kelle, Gırgır, Lombak, Penguen ve kurucusu olduğu Uykusuz da dahil olmak üzere bir çok yayında karikatürler ve çizgi öyküler yazıp çizdi. Mimar Sinan Üniversitesi, Grafik Tasarım bölümünden mezun oldu. Reklam ajanslarına storyboard ve illüstrasyonlar hazırladı. Uykusuz Dergisi’ndeki editörlük ve çizerlik görevinin yanı sıra 2016’dan beri Fransız yayınevleri Fluide Glacial ve Dargaud için çalışıp, Türkçe ve Fransızca çizgi roman albümleri üretiyor. Yurtiçi ve yurtdışında çizgi roman ve öykü anlatımı üzerine atölyeler düzenliyor. Yeni çizgi romanı yayınlandı: Journal Inquiet d’İstanbul.