ETKİNLİK TAKVİMİ


Gösterim & yönetmen ile söyleşi “Daraya : Bombalar Altındaki Kütüphane”

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
KAYIT OL
İstanbul Fransız Kültür Merkezi
19.03.2019 - 19:15

Delphine Minoui’nin “Daraya kitap pasörleri : Suriye’de gizli bir kütüphane” kitabının devamı olarak tanımlayabileceğimiz “Daraya: Bombaların altındaki kütüphane” belgeselinin gösterimi sonrasında söyleşi gerçekleşecektir.

Daraya : Bombalar Altındaki KütüphaneFransa | 2018 | 64’

Bir Delphine Minoui belgeseli
Yönetmenler : Delphine Minoui, Bruno Joucla
Shadi Mattar işbirliğiyle

Geçmişle bugün arasında bu film, 2011 Suriye devrimi esnasında yolları kesişen üç genç Suriyelinin hikayesini anlatıyor. Şehrin sürekli bombalanmasına rağmen, Esad karşıtı ayaklanmaların beşiklerinden biri olan Daraya’da, üç arkadaş molozlar arasından kitapları toplayıp, yasadışı bir kütüphane kurarlar. Dört yıl boyunca devam eden kuşatma (2012-2016) süresinde, bu kütüphane barış ve özgürlüğün sığınağına dönüşür. Bugün savaş sebebiyle yolları ayrılan ve bazıları Türkiye’ye sürgün edilenler, Daraya’nın demokratikleşme rüyasını gerçekleştirmek üzere ellerinden geleni yapıyorlar.

Delphine Minoui, Le Figaro gazetesinin Orta-Doğu uzmanı İstanbul muhabiri. 2006 yılında İran ve Irak’ta yaptığı röportajları için Albert Londres gazetecilik ödülüne layık görülmüştür. Son yirmi yılın Arap-Müslüman dünyasındaki önemli olayları gündeme taşımıştır.  “Daraya: Bombaların altındaki kütüphane” belgeseli, “Daraya kitap kuryeleri: Suriye’de gizli bir kütüphane” adlı kitabının devamı niteliğindedir (Le Seuil yayınları, 2017, ELLE 2018 Belge kategorisinde okuyucu büyük ödülü).

Belgesel sonrası Delphine Minoui ile söyleşi ve soru-cevap gerçekleşecektir.

Fransızca, Türkçe altyazılı.
Giriş serbest. Kayıt gereklidir.