ETKİNLİK TAKVİMİ


FİKİRLER GECESİ: SURİYE GECESİ

FKM, Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
KAYIT OL
FKM, Konrad Adenauer Cad. No 30 - YILDIZ
31.01.2019 - 19h
02.02.2019 - 18h

FİKİRLER GECESİ
SURİYE GECESİ

FİKİRLER GECESİ: SURİYE GECESİ

GÜNÜMÜZLE YÜZ YÜZE

31 OCAK 2019

ARTHERE Kolektifi ile Suriye Geceleri

Türkiye’de kurulan genç Suriyeli sanatçı grubu olan ARTHERE ile ortaklık, bir sergi, müzikal bir akşam, konferans ve 2 belgesel film çerçevesinde bir dizi etkinlik sunmamızı sağlıyacak. Ankara’daki bu Suriye Geceleri, 31 Ocak Perşembe’den, 2 Şubat Cumartesi gününe kadar,  Fikirler Gecesi etkinliği olarak gerçekleşecektir.

Program

19.00 – 20.00: konferans: SÜRGÜN, SURİYE VE GÜNÜMÜZDE SANAT 

Konuşmacılar:

  • Omar Beraktar : görsel sanatlar
  • Zihad Kalthoum : ressam
  • Öykü Doğan : ressam
  • Sébastien de Courtois : moderatör – Ankara Fransız Kültür Merkezi Müdürü  

20.00 – 21.00:

müzik: Lübnanlı uyruklu Lamia Yared ve 2 müzisyen (Fotini Kokkala kanun sanatçısı).

Lamia Yared’e (şan) eşlik edecek Hozan Osman (buzuki) ve başka bir müzisyen. Bu konser, Orta Doğu geleneklerinin mirasını anma vesilesiyle  müzisyenleri bir araya getiriyor. Program Muwashahat’ın yanı sıra Suriye bölgelerinden gelen halk ve klasik şarkıları da kapsayacak.

Lamia Yared Kısa Biyografisi: Şarkıcı Lamia Yared, oryantal şarkı sanatını derinleştirmek için aynı zamanda klasik Arap, ud’u ve Türk müziğinin ünlü ustalarıyla tanıştığı Yunanistan, Türkiye ve Lübnan’a yaptığı seyahatlerle geçti. 2014 yılında Kanada’da kurduğu Zaman Topluluğu ile Lamia, 15. ve 19. yüzyıllar arasında oluşan Osmanlı dönemi repertuarını aktarıyor. 

www.lamiayared.com

Hozan Osman’nın Kısa Biyografisi: « Dünyanın bu bölgesinde kökleri olsa bile, Türkiye’de bulunmayan bir Suriye aracı olan Buzukiyi çalıyorum. Dileğim, bu enstrümanı korumak, güzelliğini paylaşmak ve klasikten oryantale kadar pek çok olanaktan yararlanılmasını sağlamak. Bu dilek, şimdi son buzuki üreticisinin ülkeyi terk etmesinden dolayı daha önemli – dükkanını kaybetti ve gitmek zorunda kaldı. Bundan dolayı, Kadıköy’deki luthierlerin yardımıyla, uzun vadede birçoklarının inşa edileceği bir atölye çalışması oluşturarak bu enstrümanı kendim yapmayı öğrenmek istiyorum.»

Hozan Osman, şu anda İstanbul’da yaşayan Hasaké’den (Suriye) Buzuki çalan sanatçıdır.

Şiir: Çeviriler: Omar Berakdar tarafından Arapça ve Sébastien de Courtois Fransızca. Şiirler, Kashan Kalkour tarafından okunacaktır. Ömer Süleyman Youssef “Şam’dan Uzak” adlı bir şiiri olacaktır.

21.00:

Serginin açılışı: Türkiye’de yerleşmiş 5 Suriyeli sanatçının yaklaşık otuz resimlerin sergisi.