Öğrencilere Tavsiyeler

2016 Temmuz’unda yaşanan darbe teşebbüsü sonrasında ilan edilen ve halen yürürlükte olan olağanüstü hal nedeniyle kampüslerde güvenlik önlemleri artırılmış olup diğer yandan, Erasmus+ personeli ve öğrencilerinin karşılanma şartlarında bir değişiklik olmamıştır. Karşılama, idari çerçeveye alma, barınma, eğitim programları ve pedagojik takip konularında Erasmus+ Avrupa Şartı’na riayet edilmektedir. Erasmus + stajyerlerinin şirketlerde ağırlanması da mümkündür.

Genel tavsiyeler

1- Ariane üzerinden bireysel kayıt : www.diplomatie.gouv.fr/ariane
Ariane portalı, yurtdışındaki yolcuların kalış süreleri boyunca olası riskler konusunda Kriz ve Destek Merkezi tarafından (E-posta veya SMS yoluyla) bilgilendirilmesini sağlar.
2-Konsolosluğa kayıt olmak (6 aydan uzun kalış için):
İletişim: admin-francais.ankara-amba@diplomatie.gouv.fr (Ankara) ve mail@consulfrance-istanbul.org (İstanbul)
3- Türkiye’deki yerel gündemi düzenli takip etmek.
4- Türkiye ile ilgili “Yolculara tavsiyeler” (FCV) belgesi:
www.diplomatie.gouv.fr/fr/conseils-aux-voyageurs/conseils-par-pays/turquie/
Özellikle güvenlik durumuna ilişin bölümlere dikkat ediniz. FCV belgesi ve risk seviyesinin sürekli güncellendiğini de unutmayınız.
5- Türk ve Fransız yetkililerin güvenlik uyarılarına sıkı biçimde uymak.
– Özellikle turistik semtlerde ve kalabalık yerlerde çok dikkatli olunmalıdır. (Bazı durumlarda işlevsel açıdan küçük gruplar halinde hareket edilmelidir.)
– Hangi nitelikte olursa olsun (politik, sosyal veya dini) her tür kalabalık ve gösteriden uzak durulmalıdır.
– Öncelikli hedef olabilecek polis ve jandarma merkezleri ve resmi binalardan uzak durulmalıdır.
– Kişisel bilgiler paylaşırken ihtiyatlı davranılmalıdır. (Uyruğunuzu açıkça ilan etmekten, yolculuğunuzun ayrıntılarını internet veya sosyal medyada paylaşmaktan kaçınınız.)
– Yoğun alanlarda ve havaalanı ve gar gibi ulaşım noktalarında park süresi asgari olmalıdır.
6- Kamuya açık ifadeler ve sosyal ağlar :
Darbe girişimi sonrası ülke genelindeki gerginlikler nedeniyle, toplum içerisinde konuşurken ifadelerinize özellikle özen gösterin (Cumhurbaşkanına hakaretlere cezaî takip yapıldığını hatırlatalım).
Sosyal medyada kullanılan ifadelerin de cezaî takibe yol açabileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle, Facebook, Twitter veya başka platformlar üzerinden Türkiye ile ilgili her türlü kişisel veya politik görüşü yayınlamaktan kaçınılması önemle tavsiye edilir.
7- Faydalı telefonların kaydedilmesi :
Sadece acil durumlarda kullanılmak üzere, FCV’de yer alan Büyükelçiliğin (+90 533 391 86 88) ve Konsolosluğun (+90 212 393 38 50) telefon numaralarını cep telefonlarınıza önceden kaydedin.
8- “Turuncu” ve “kırmızı” alanlara yolculuk etmeyin. (FCV’ye bakınız)