Öğrenci Yaşamı

Sosyal Güvenlik ve Sigortalar

Öğrenciler üniversitelerin medikososyal merkezlerinden sağlık hizmeti alabilirler.
Yolculuk öncesinde, ülkeye geri dönüş, hastalık, kaza vb. durumları kapsayan yurtdışı öğrenci sigortası yapılması özellikle tavsiye edilir. Kendi sağlık sigortanızdan bilgi alabilirsiniz: www.ameli.fr/assures/droits-et-demarches/index.php

Barınma

Üniversite kampüslerindeki yurtlar öncelikle burslu öğrencilere tahsis edilir ancak uluslararası öğrenciler de üniversiteye kayıt olduktan sonra yurt başvurusunda bulunabilirler. Yurt ücretleri, bulunulan semt ve sağlanan olanaklara göre yılda 25 ila 250 Euro arasında değişmektedir. Şehirde bir oda veya ev kiralama olanağı da vardır.
www.apartments.com.tr veya www.istanbulsweethome.com sitelerinden ya da Facebook’daki expat grupları aracılığıyla ilanlara ulaşabilirsiniz. Otelde veya bir gençlik yurdunda konaklamak da mümkündür.

Mali konular
Eğitim maliyeti

Yüksek öğretim kurumlarına eğitim harcı yatırılmaktadır. Yabancı öğrenciler daha yüksek harçlar ödemektedirler. Örneğin, Ankara Üniversitesi’nde harçlar eğitim alanına göre 380$ ila 1000$ arasındadır. Bu rakam Türk öğrenci harçlarından üç kat fazladır.
Özel üniversite statüsüne sahip İngilizce eğitim veren Bilkent Üniversitesi’nin yıllık ücreti ise yaklaşık 14.000 $ tutarındadır.
Türk göçmen ailelerin çocukları Türk vatandaşları ile aynı harç tutarını öderler.

Bütçe

Aylık 300 ila 400 Euro’luk bir bütçe öngörülmelidir. Tahmini günlük giderleri görmek için : http://www.studyinturkey.com/content/sub/living_costs.aspx

Öğrencilere yönelik işler

Türk vatandaşı olmayan öğrencilere verilen öğrenci vizesi çalışma izni sağlamamaktadır.

Mali yardım

Dernekler, özel kişiler veya Devlet, maddi zorluk yaşayan öğrencilere destek olmaktadırlar. Yurt dışında yaşayan Türk gençleri de, kaynakların müsaitliğine göre, bu burstan faydalanabilirler. Burs başvurusu Ağustos ayında kabul sonuçları belli olunca YÖK nezdinde yapılır : www.yok.gov.tr
Türkiye’ye Erasmus değişimi çerçevesinde Erasmus bursu veya bölgesel mobilite bursuyla gitmek de mümkündür. Mevcut kaydınızın bulunduğu veya kayıt olacağınız kurumun Uluslararası İlişkiler servisinden bilgi alabilirsiniz.
Türk hükümeti lisans, master ve doktora düzeyinde, bireysel veya kolektif olarak, Türkiye üzerine tarih, politika, uluslararası ilişkiler konularında araştırma yürütmek isteyen yabancı öğrencilere burs olanakları sunmaktadır. Bu burslarla ilgili bilgiler İngilizce olarak YÖK’ün sitesinde yer almaktadır : www.yok.gov.tr
Fransız üniversiteleri ayrıca, öğrencilerine mali kaynak sağlamak için, Erasmus programına benzer prosedürlere sahip Mevlana programı çerçevesinde bir işbirliği anlaşması imzalayabilirler.
Bazı üniversiteler, öğrencilerin bir önceki öğretim yılındaki not ortalamasına göre ikinci yıldan itibaren kayıt ücretlerinde indirim yapmaktadır.

Mali kaynaklar ile ilgili ayrıntılı bilgi için
Yükseköğretim Kurulu: www.yok.gov.tr/web/guest/burslar
Study in Turkey : www.studyinturkey.gov.tr
Türkiye Bursları : www.turkiyeburslari.gov.tr
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı : www.ytb.gov.tr